Studiuj online na Stanfordzie

Coraz więcej uczelni polskich i zagranicznych zamieszcza na swoich stronach internetowych materiały szkoleniowe dotyczące oferowanych programów czy specjalności. Nagrywają także specjalne płyty z kursami i szkoleniami dla swoich studentów, przygotowują wirtualne bazy danych z wiedzą. To tzw. e-learning. Do tej pory jednak tylko jedna uczelnia na świecie zdecydowała się na zmaterializowanie najwyższej formy takiej edukacji, czyli studiów online.

To Uniwersytet Stanforda. Kilka miesięcy temu uczelnia wspólnie z uniwersytetami Princeton, Pensylwania i Michigan uruchomiła platformę pod nazwą „Coursera” i jeszcze tej jesieni zaoferuje studentom na całym świecie kilkanaście kursów z zakresu m.in. kryptografii, sztucznej inteligencji czy poezji amerykańskiej.

Nie są znane jeszcze wszystkie szczegóły inicjatywy, ale z informacji udostępnionych na stronie projekt można się domyślać, że zajęcia będą prowadzone w formie wykładów i konsultacji online (videostreaming) i będą się odbywać w wyznaczone dni i godziny. Oczywiście w języku angielskim. Będą „normalne” egzaminy, a na zakończenia nauki student otrzyma specjalny dokument poświadczający odbycie kursu (prawdopodobnie także dyplom Stanforda). Do kontaktów student-wykładowca wykorzystywane będą media społecznościowe.

Coursera to pierwsza inicjatywa wirtualnej uczelni w świecie ze wsparciem instytucjonalnym ze strony prestiżowych uniwersytetów, i z tak dużym budżetem, wynoszącym 22 miliony dolarów. Jest pokłosiem udanych eksperymentów z nauką online takich badaczy jak Salman Khan, twórcy Khan Academy – strony internetowej z lekcjami video dla uczniów amerykańskich szkół (podobny projekt pn. , czy też Sebastiana Thruna i Petera Norviga, twórców Udacity – wirtualnej szkoły z kursami uniwersyteckimi. 

Ten drugi projekt, zrealizowany przy współpracy ze… Stanfordem, ale bez jego oficjalnego wsparcia, przyciągnął przeszło 100 tys. ludzi z całego świata. Mimo, iż do końca pierwszego kursu – z wirtualnymi wykładami, konsultacjami i egzaminami – dotrwało tylko 20 tys. studentów, inaugurację działalności szkoły uznano za spektakularny sukces.

Więcej informacji o projekcie „Coursera” na oficjalnej stronie projektu: https://www.coursera.org/#

POLECAMY!        

GR / na podst. Gazeta Wyborcza

30.07.2012 12:51 opublikowano w Staże, kursy, szkolenia