Bożena Leven. Fot. tcnj.com

Bożena Leven. Fot. tcnj.com

Bożena Leven. Fot. tcnj.com

Rozmowa IUVE.pl: Praktykuj z pasją w Nowym Jorku

Polski Instytut Naukowy w Nowym Jorku (The Polish Institute of Arts and Sciences of America, PIASA) coraz szerzej otwiera się na młode pokolenie Polaków i Polonii, w szczególności studentów. Jako jedna z niewielu polskich instytucji w USA daje polonijnym żakom możliwość odbycia stażu i praktyk zawodowych, o czym w rozmowie z IUVENUM POLONIA pani Bożena Leven, prezes Instytutu.

W jaki sposób PIN stara się interesować młodych Polaków swoją działalnością?

Przede wszystkim atrakcyjną ofertą. Organizujemy szereg wystaw, odczytów, konferencji, spotkań z wybitnymi naukowcami i artystami, udostępniamy obszerne zbiory biblioteczne. W Instytucie można się sporo dowiedzieć i nasycić kulturalnie. Można się też sporo nauczyć. Oferujemy polonijnym studentom polskiego pochodzenia tzw. „internship for credit”, czyli możliwość odbycia praktyk i stażów akademickich. 

Jakie jest zainteresowanie stażami? 

Mogłoby być większe. Na przeszkodzie stają głównie sprawy logistyczno-socjalne. Np. w tym miesiącu w Instytucie praktykuje młoda polska studentka College of New Jersey, prezeska polskiego Klubu Studenckiego działającego na tej uczelni. Jest z nami, mimo iż mieszka ponad 200 kilometrów od Nowego Jorku, gdzie mieści się siedziba PIN. To jednak bardziej wyjątek potwierdzające regułę niż codzienność. 

Inną sprawą jest godzenie obowiązków szkolnych z pracą w Instytucie. Dlatego właśnie większość młodzieży zainteresowanej wspieraniem naszej działalności robi to w czasie letniej przerwy w nauce.  

Staże są odpłatne czy bezpłatne?

Z powodów finansowych nie jesteśmy w stanie gratyfikować studentów. Wiele tracimy z tego powodu, bo praktyki studenckie w USA mogą być i często są odpłatne. Z drugiej strony u nas młody człowiek może dopasować termin i zakres stażu do grafiku zajęć na uczelni; często bywa tak, że jest u nas jeden dzień w tygodniu przez kilka miesięcy, a i tak otrzymuje dokument poświadczający odbycie stażu. Staż w firmie jest bardziej kłopotliwy w tym zakresie.

Co konkretnie młody człowiek robi podczas takiej praktyki?

Wspiera bieżącą działalność Instytutu. Zakres „obowiązków” stażysty zależy od kierunku studiów i zainteresowań studenta. Wspomniana przeze mnie praktykantka z New Jersey kończy właśnie Szkołę Biznesu i wiąże swoją przyszłość z marketingiem i organizacją imprez. Staż daje jej możliwość aktywnego udziału w planowaniu i przygotowywaniu wydarzeń i eventów organizowanych przez Instytut, współpracy ze sponsorami, dostawcami usług, promowaniu wydarzeń. 

Student może też np. wybrać pracę w bibliotece instytutu. Tak jak zrobiła to np. w ubiegłym roku Ania, studentka bibliotekoznawstwa. Bardzo miło ją wspominamy, bowiem dzięki jej wiedzy i wytężonej pracy udało się wprowadzić do katalogu biblioteki szereg pozycji, których nie miały w swojej bazie danych nawet Biblioteka Narodowa w Warszawie czy Biblioteka Kongresu USA. Ania praktykowała w Instytucie w okresie wakacyjnym i niedługo potem znalazła wymarzoną pracę. Jak sama mówi, doświadczenie wyniesione z PIN bardzo jej w tym pomogło. W ramach swoistej podzięki odwiedza nas w weekendy i dodaje kolejne pozycje do naszej bazy archiwaliów. 

Katalogowanie zbiorów PIN wciąż trwa. Na opisanie czeka ponad 20 tys. pozycji. Przyda się więc każda pomoc. Szczególnie teraz, kiedy mamy wakat na stanowisku bibliotekarza. Pomocna byłaby też osoba zainteresowana kinematografią polską i światową – właśnie rozpoczęliśmy przygotowania do organizacji jesiennego festiwalu filmów polskich w Nowym Jorku. 

Jak zachęciłaby więc pani kolejne osoby do kontaktu i współpracy z PIN?

Jeśli chce się być blisko polskiej nauki i polskiego dziedzictwa kulturowego – naprawdę warto. Zachęcam do kontaktu z Instytutem, z przyjemnością prześlemy informacje o podejmowanych inicjatywach, organizowanych wydarzeniach, ale i potrzebach Instytutu. Liczymy, że dołączą do nas kolejni ludzie z pasją… 

Dziękuję za rozmowę

Rozmawiał Grzegorz Rogowski

17.05.2012 15:08 opublikowano w Staże, kursy, szkolenia