Plakat promujący Polski Ośrodek Naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego w Londynie. Fot. Facebook

Plakat promujący Polski Ośrodek Naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego w Londynie. Fot. Facebook

Studiuj na Jagiellonce... w Londynie. Trwa rekrutacja

W niedzielę 14 października br. swoją działalność oficjalnie zainauguruje Polski Ośrodek Naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego działający we współpracy z Polskim Uniwersytetem na Obczyźnie.

Głównym celem ośrodka jest budowanie więzi pomiędzy Polską a Polonią i Polakami mieszkającymi za granicami kraju. Ośrodek już ogłosił konkurs na dwumiesięczne granty dla naukowców. Sporym zainteresowaniem cieszy się Akademicka Szkoła Letnia, która zajmować się będzie organizacją kilkunastodniowych pobytów w Polsce liderów młodej Polonii.

Ośrodek ma mieć także charakter informacyjny. Tutaj nasi rodacy dowiedzą się, gdzie mogliby studiować w Polsce i jak uzyskać potrzebną pomoc. Ośrodek zamierza wydawać książki poświęcone  relacjom polsko-brytyjskim i dorobkowi polskiej emigracji. Planowane jest także uruchomienie wirtualnej mapy "polskiego Londynu". Zaznaczone i opisane na niej będą  miejsca związane z Polską i Polonią tam mieszkającą. 

Siedzibą Polskiego Ośrodka Naukowego UJ jest budynek Ogniska Polskiego przy Exhibition Road 55. Aktualnie trwa nabór studentów na studia podyplomowe, seminaria doktoranckie i akademicki kurs języka polskiego (szczegóły na plakacie). Nabór zakończy się 17 października. 

Krakowska uczelnia otrzymała na uruchomienie Polskiego Ośrodka Naukowego w Londynie ponad 1,2 mln zł w konkursie ogłoszonym przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych pn. "Współpraca z Polonią i Polakami za granica w 2012 r.". 

MZ / PAP

02.10.2012 14:38 opublikowano w Staże, kursy, szkolenia