Adasie

Jak dziecko nie mogłem zrozumieć, że adidasy to nie rodzaj obuwia sportowego  (jak trampki, tenisówki, lub pepegi- czy ktoś pamięta te ostatnie, nazwane na cześć  Polskiego Przemysłu Gumowego ?) , tylko zapożyczenie od nazwy wielkiego producenta butów, firmy Adidas.  „W języku polskim słowo <<adidas>>  wyparło takie pojęcia, jak but czy pantofel sportowy, które ludzie uznali za zbyt archaiczne – pisał w >>Rzeczpospolitej<< Grzegorz Sieczkowski. – I to jeszcze w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych, gdy prawdziwe adidasy były w Polsce rzadkością”. W pewnym momencie - już w latach osiemdziesiątych - pojawiło się na krótko konkurencyjne słowo „najki” (od nazwy tej firmy sportowej Nike), ale nie zmienia to faktu, że właśnie firma Adidas stała się w Polsce na długo symbolem sportowych butów. Tylko jak - wobec tej  nomenklaturowej tradycji – powiedzieć koledze, że kupiłem sobie nie jakieś tam adidasy  ze stosika z tanim obuwiem, tylko właśnie oryginalne, modne buty Adidasa?  Przecież nie: „kupiłem sobie adidasy”. Otóż z rzadka mówiono: „kupiłem adiki”, ale brzmiało to chyba niezbyt zgrabnie, bo ostatnio dominuje nowa, swojska wersja: „adasie”.

Wraz z powrotem sympatii do starych  (oldskulowych – patrz nieco daje) wzorów Adidasa  o „adasiach” mówi się częściej. Na Tenbit.pl  znalazłem kolorowy opis „cool dresiarza”: „czacha pięknie ogolona, nowy dres, nowe adasie z zaje***stym pomarańczowym światełkiem - takim, co to świeci jak się chodzi”. Są też przejawy większej sympatii – jak w przypadku autorki  love-and-city.blog.pl, która ubiera się „wkładając jeansy, cieplusi sweterek, wskakuje w adasie i w płaszczyk”.

Na marginesie dywagacji o trampkach warto przypomnieć, że „adidas” to również pierwsze i bodaj najbardziej u nas rozpowszechnione w języku potocznym określenie choroby AIDS. „Adidas” w żargonie wojskowym oznacza… starszego kaprala. Różnica subtelna: tu trzy belki, tam- trzy paski.   

Bartek Chaciński- Wypasiony słownik najmłodszej polszczyzny.

26.04.2010 12:47 opublikowano w Bartek Chaciński, Mówi się