prof Jerzy Bralczyk

Jerzy Bralczyk – profesor, językoznawca, specjalista w zakresie języka mediów i reklamy, postrach polityków i studentów (Instytut Dziennikarstwa UW), znakomity popularyzator języka polskiego, autor kilkudziesięciu książek. Dzięki uprzejmości Pana Profesora oraz Wydawnictwa „Iskry” publikujemy jego felietony z książki „Mój język prywatny”. www.bralczyk.pl

Choćby

WYDAJE MI SIĘ, że jestem raczej ostrożny w lekceważeniu okoliczności. Przypuszczam, że przeciwnie, mają one na mnie duży wpływ. Stąd za bliższe mojej postawie życiowej uważam „o ile” niż „choćby”. To oczywiście bierze się z mojej wewnętrznej pokory wobec tego, co na zewnątrz.                    ...więcej»


Cóż

BEZRADNOŚĆ TO MIŁY STAN. Mogę z czystym sumieniem dawać jej wyraz. Nic nie poradzę, więc nie muszę się przejmować. Żona moja bezradność nazywa wyuczona. Może i tak jest, ale cóż z tego?CóżNo cóż, „cóż” to czasem tylko bardziej eleganckie, trochę wyszukane „co”. Zamiast: „cóż, polewki dziś nie dacie?” mogę niby zapytać: „co, polewki dziś nie...więcej»


Cel

CZĘSTO MI SIĘ ZDARZAŁO, a i zdarza, że robię coś bez szczególnego zamierzenia. Tak jakoś wychodzi. Może dlatego, kiedy spotykam się z kimś, czyje działanie jest przemyślane, trochę mu zazdroszczę. Ale i mam lekko za złe. Przykro mi, że nastawienie na efekt osłabia samo działanie, czyniąc zeń tylko środek. Themerson mówił, że ostatecznym celem...więcej»