Wybierają studia z głową

Absolwenci polskich liceów i techników coraz chętniej wybierają te kierunki studiów, które uważane są za przyszłościowe i zbieżne z sytuacją na rynku pracy. Listę najczęściej wybieranych kierunków w roku akademickim 2012/13 otwiera informatyka. Najbardziej popularna przed czterema laty pedagogika plasuje się w tym zestawieniu dopiero na piątej pozycji.

Jak poinformowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, informatyka zanotowała jeden z najwyższych skoków popularności wśród polskich maturzystów i była najpopularniejsza wśród tzw. kierunków zamawianych w tegorocznej rekrutacji. „W zeszłym roku wybrało ją 27 625 kandydatów, w tym już 30 639” – czytamy w komunikacie resortu. 

Rosnące zainteresowanie nauką o komputerach jeszcze dobitniej pokazuje statystyka liczby studentów tego kierunku z roku akademickiego 2007/08, kiedy to na studia informatyczne zgłosiło się niespełna 19 tys. żaków. 

Drugie miejsce pod względem popularności kierunków zajęło zarządzanie (ponad 27 tys. kandydatów), a trzecie miejsce - prawo (blisko 25 tys. kandydatów). Tuż za "podium” uplasowało się budownictwo (25 tys. zgłoszeń), które – co ciekawe – w ubiegłym roku wiodło prym w zestawieniu. „Zmiana koniunktury na rynku budowlanym nie pozostała bez wpływu na popularność (tego) kierunku (…)” – oceniają specjaliści MEiSW w komunikacie.

Coraz większą popularnością cieszą się takie kierunki jak: automatyka i robotyka (blisko 1,5 tys. więcej kandydatów niż w ubiegłym roku), zarządzanie i inżynieria produkcji (1 tys. więcej) czy mechanika i budowa maszyn (1,5 tys. więcej). Rosnący trend popularności kierunków ścisłych i technicznych, i odchodzenie od kierunków humanistycznych - piąta w zestawieniu pedagogika zanotowała na przestrzeni ostatnich 5 lat aż 17 tys. kandydatów - cieszy minister Barbarę Kudrycką. 

– Młodzi ludzie przy wyborze studiów coraz elastyczniej reagują na rosnące wymagania pracodawców. Szukają rzetelnej wiedzy i umiejętności, które pozwolą im na satysfakcjonujący rozwój zawodowy. Są też coraz bardziej świadomi globalnych tendencji, które wpłyną na kształt gospodarki w przyszłych latach. To bardzo pozytywna zmiana, na którą pracowaliśmy od dobrych kilku lat – przekonuje szefowa MNiSW.

>>Zobacz: Najpopularniejsze kierunki studiów na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia i jednolitych studiach magisterskich w latach 2007-2012<<

Jak informuje ponadto resort, w pierwszej piątce najbardziej obleganych uczelni w Polsce są aż cztery politechniki - warszawska, gdańska, poznańska i łódzka. Uczelnie techniczne okazały się najchętniej wybieranym przez kandydatów typem uczelni, tuż za nimi znalazły się uczelnie rolnicze, które wyprzedziły w rankingu popularności uniwersytety i uczelnie wychowania fizycznego. Miano najbardziej obleganej uczelni w kraju piąty rok z rzędu przypadło Politechnice Warszawskiej.

GR / PAP

30.11.2012 10:37 opublikowano w Informacje