Decyzję o zawieszeniu deportacji podejmować będą urzędnicy Urzędu ds. Emigracji (ICE). Fot. Archium

Decyzję o zawieszeniu deportacji podejmować będą urzędnicy Urzędu ds. Emigracji (ICE). Fot. Archium

USA: Odraczają deportacje młodych, pozwalają uczyć się i pracować

W połowie czerwca Stany Zjednoczone zrezygnowały z deportacji młodych nielegalnych imigrantów. Co więcej, pozwoliły im legalnie pracować! – podaje PAP. To ważna i pozytywna wiadomość dla blisko 10 tys. młodych Polaków, którzy przebywają nielegalnie w Ameryce.

Zgodnie z decyzją samego Baracka Obamy, wstrzymane na dwa lata mogą być deportacje osób poniżej 30. roku życia (urodzonych po 15 czerwca 1981 r.), które do Stanów Zjednoczonych przyjechały przed ukończeniem 16 lat i przebywają w tym kraju nieprzerwanie od pięciu lat (od 15 czerwca 2007 roku), ukończyły szkołę średnią albo odbyły służbę wojskową oraz nie były karane.

Decyzję o zaniechaniu deportacji wydawać będą urzędnicy imigracyjni na pisemny wniosek zainteresowanej osoby. Stosowny dokument można składać od 15 sierpnia br. Do wniosku można załączyć podanie o wydanie dwuletniego pozwolenia na legalną pracę w USA; uzyskane pozwolenie będzie można później przedłużyć. Opłata za rozpatrzenie obu wniosków wynosi 465 dolarów.  

Odrzucenie wniosku nie będzie oznaczało automatycznego wszczęcia procedury deportacyjnej.

Nowe przepisy nie otwierają drogi do amerykańskiego obywatelstwa. Mają jednak na celu – jak argumentował amerykański prezydent – „stworzenie młodym imigrantom warunków do legalnej pracy czy studiowania w Stanach Zjednoczonych”.

Jak podaje PAP, na zmianie przepisów może skorzystać nawet 300 tys. osób. Cytowana przez agencję Monika Starczuk ze Stanowej Koalicji na rzecz Imigrantów i Uchodźców w stanie Illinois szacuje, że w tej grupie będzie ok. 10 tys. Polaków. Sama organizacja w dniu rozpoczęcia przyjmowania wniosków zamierza pomagać młodym imigrantom z Chicago i okolic w wypełnianiu dokumentów.  

GR / PAP

09.08.2012 11:59 opublikowano w Informacje