UJ kształci dyplomatów. W Londynie

Polsko-brytyjskie partnerstwo strategiczne w UE i NATO – tak nazywać się będzie nowy kierunek studiów podyplomowych, które już 12 listopada uruchomi Uniwersytet Jagielloński. Zajęcia odbywać się będą… w Londynie.

UJ jest jedną z pierwszych polskich uczelni, która stworzy możliwość studiowania poza granicami Polski. Jak czytamy na stronie uczelni, kierunek przeznaczony jest dla osób dwujęzycznych, które chcą zgłębiać historię relacji Polski i Zjednoczonego Królestwa i chcą pracować np. w instytucjach rządowych, społeczno-kulturalnych, mediach, organizacjach pozarządowych specjalizujących się w relacjach polsko-brytyjskich. A także dla takich, które myślą o karierze w dyplomacji. 

Krakowska uczelnia realizować będzie studia przy współpracy z Polskim Uniwersytetem na Obczyźnie w Londynie, placówką naukową powołaną do życia z myślą o polskiej emigracji w Wielkiej Brytanii. W ramach studiów odbywać się będą programy badawcze, debaty i konferencje, których prelegentami lub uczestnikami będą m.in. szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski, minister finansów Jacek Rostowski, historyk prof. Norman Davies oraz dyrektor Muzeum Londyńskiego prof. Jack Lohman.

Zajęcia będą odbywać się w weekendy od listopada do kwietnia, głównie w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym w dzielnicy Hammersmith. Część w Instytucie Polskim i Muzeum im. gen. Sikorskiego. Studia kosztują 800 funtów. Jak informuje krakowska „Gazeta Wyborcza” UJ zaakceptował wstępnie 19 kandydatów, rekrutacja potrwa do 31 października. 

Inicjatywie patronuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a pomysł wspiera Ambasada RP w Londynie.

GR / Gazeta Wyborcza – 28.10.2011

28.10.2011 11:00 opublikowano w Informacje