Sukcesy poznańskich studentów na Imagine Cup 2011

Aż trzy wysokie nagrody zdobyli polscy inżynierowie uczestniczący w zakończonym w środę 13 lipca ogólnoświatowym konkursie technologicznym Imagine Cup 2011. Wszyscy nasi zwycięzcy pochodzą z Poznania. Najwyższe oceny jurorów prestiżowej imprezy, organizowanego dorocznie przez Microsoft, a urządzonej w tym roku w Nowym Jorku, zyskały gra przeglądarkowa oraz system ostrzegania przed powodziami.

Zespół Cellardoor, złożony ze studentów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM), wygrał konkurencję „Najlepsza gra w środowisku Silverlight”. Nagrodzony projekt nosi nazwę „The Book of Elm” i jest interaktywną grą edukacyjną (gracz steruje postacią Elma naprawiającego błędy popełnione przez ludzi), która próbuje na nowo pokazać książki w atrakcyjnym świetle i zachęcić dzieci do czytania. Gra została zbudowana na platformie Silverlight i działa z wykorzystaniem urządzeń wyposażonych w panele dotykowe. (zobacz prezentację video).   

Drugim zwycięzcą, w kategorii „Interoperacyjność”, okazała się inna drużyna UAM – DemosceneSpirit. Uznanie jurorów zyskał projekt systemu ostrzegania przed powodziami i pomaganiu w rozwiązywaniu powodowanych przez nie problemów o roboczej nazwie Trident.

Jak czytamy w magazynie „Chip”, Trident składa się z trzech modułów, z których każdy obsługuje inny aspekt kataklizmu: eLevee monitoruje wały przeciwpowodziowe, TRIPS pozwala na symulację powodzi na dużej powierzchni, PeoplesQuest natomiast umożliwia nawiązywanie kontaktu miedzy powodzianami a podmiotami niosącymi pomoc: kontakt ten odbywa się poprzez Facebook oraz dedykowane narzędzia w technologii Silverlight. Trzy moduły wzajemnie się uzupełniają i mogą zapewnić realne wsparcie mieszkańcom zagrożonego terenu.

Duży sukces na tegorocznym Imagine Cup odniósł  także młody inżynier z Politechniki Poznańskiej. Błażej Matuszyk zdobył drugą nagrodę w kategorii indywidualnej „IT Challenge”, w której sprawdzano praktyczne umiejętności w zakresie wdrażania oraz konfigurowania oprogramowania.      

Organizowany od 2003 r. Imagine Cup jest największym na świecie konkursem technologicznym dla studentów. Wśród celów, które stawiają przed sobą organizatorzy jest m.in. wspieranie rozwoju naukowego, innowacyjności oraz przedsiębiorczości wśród młodzieży. Podczas konkursu jego uczestnicy zmagają się z kluczowymi problemami stojącymi przed ludzkością. Impreza Microsoftu to jedna z największych olimpiad w zakresie nowych technologii.

Tegoroczny finał Imagine Cup odbywał w Lincoln Center w Nowym Jorku (w roku ubiegłym – w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie). Wśród gości oraz prelegentów gali finałowej konkursu znaleźli się m.in. Michael Bloomberg, burmistrz miasta oraz aktorka i filantropka Eva Longoria.

GR / Chip

14.07.2011 11:52 opublikowano w Informacje