Fot. Archiwum

Fot. Archiwum

Studiowanie w Polsce po nowemu

W zainaugurowany uroczyście 1 października nowy rok akademicki w Polsce nadwiślańscy studenci wkroczyli nieco zdezorientowani, ale i ze sporymi nadziejami. Nowe prawa, przywileje, ale i obowiązki, wprowadzone na polskie uczelnie reformą szkolnictwa wyższego, mają im zagwarantować bezpieczeństwo socjalne, komfort nauki i lepszy start do kariery.

Wraz z początkiem zajęć wprowadzono umowy między studentami a uczelniami. Maja one zapewnić żakom ochronę przed niewłaściwie wprowadzanymi zobowiązaniami finansowymi. Do podpisania umów zobowiązane reformą zostały wszystkie uczelnie wyższe w kraju. Ponadto od 1 stycznia 2012 r. uniwersytetu i szkoły wyższe nie będą mogły zadać od swoich studentów dodatkowych opłat, np. za suplement dyplomu czy egzamin poprawkowy.    

Wysoki poziom nauczania ma zapewnić możliwość oceniania przez studentów pracy wykładowców i nauczycieli akademickich. „Wprowadzanie takiego przepisu podniesie jakość nauczania i sprawi, że zajęcia będą ciekawsze i nowocześniejsze, a wykładowcy, którzy zaniedbywali dydaktykę, teraz będą się bardziej starać, aby przekazać wiedzę w najatrakcyjniejszej formie” – wyjaśniła w swoim liście do studentów z okazji inauguracji roku minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka.

Rzetelną ocenę pracy studenta zapewni w nowym roku akademickim możliwość jawnej obrony pracy dyplomowej.

Bezpieczeństwo socjalne mało zamożnym studentom zagwarantuje z kolei podniesienie progu dochodów uprawniającego do otrzymania wsparcia, a także zwiększenie środków na ten cel. Zwiększeniu uległy również fundusze na stypendia naukowe. Najzdolniejsi, ale biedni studenci będą mogli liczyć na pomoc w kwocie nawet 1,6 tys. zł. To więcej, niż najniższa pensja w Polsce!

Stypendia rektora będą przyzwane teraz także za działalność pozanaukową. Stypendia ministra oraz środki z programu „Diamentowy Grant” trafią z kolei do studentów wybitnych, którzy w przyszłości planują związać się z uczelnią np. poprzez studia doktoranckie.

Tańsze i przystępniejsze stały się kredyty studenckie; państwo polskie może poręczyć za studenta nawet kwotą 100% pożyczki.

Spore zmiany zaszły też w infrastrukturze polskich uczelni. Powstały nowe budynki dydaktyczne – znana ze studiów lotniczych Politechnika Rzeszowska oddała do użytku studentom ogromne Regionalne Centrum Dydaktyczno-Konferencyjne – laboratoria, kampusy, wprowadzono elektroniczne indeksy, legitymacje studenckie, wirtualne biblioteki z wielotysięcznym wolumenem tytułów.

– Zmiany są spore i chyba faktycznie dają względny spokój i komfort studiowania. Pozwalają też realnie myśleć o wyższym poziomie nauki, obiektywności ocen i dobrym starcie w zawodową przyszłość, tym bardziej, że uczelniane biura karier coraz bardziej się starają. Jestem pełna optymizmu – oceniła na facebookowym czacie IUVENUM POLONIA Ania, studentka drugiego roku Ekonomii na Uniwersytecie Szczecińskim.

GR / Metro – 04.10.2011

05.10.2011 15:15 opublikowano w Informacje