Studiowanie bez pieniędzy jest dziś w zasadzie niemożliwe. Nie tylko we Włoszech. Fot. Archiwum

Studiowanie bez pieniędzy jest dziś w zasadzie niemożliwe. Nie tylko we Włoszech. Fot. Archiwum

Pożyczka studencka we Włoszech. Jak, gdzie i dla kogo?

Dzięki kredytowi studenckiemu podczas studiów zamiast pracować można skupić się na nauce. Przedstawiamy listę najpopularniejszych pożyczek dla uczących się we Włoszech.

Z roku na rok studentów szkół wyższych we Włoszech czekają coraz większe wydatki na czesne, książki, materiały naukowe czy wynajem mieszkania i samo utrzymanie. Niektóre banki włoskie postanowiły wesprzeć budżet młodych ludzi i zaproponowały specjalne kredyty dla studentów, którzy pomimo kryzysu i trudności finansowych chcą zainwestować w karierę akademicką.

A oto kilka innych propozycji kredytów studenckich oferowanych przez włoskie banki: 

Bank Unicredit oferuje pakiet Unicredit ad Honorem dla studentów z wysokimi wynikami w nauce na uczelniach, które podpisały partnerskie umowy z bankiem. (szczegóły pod tym linkiem)

BNL (Banca Nazionale del Lavoro) udziela kredytów na preferencyjnych warunkach w pakiecie MeritataMente, finansując studia, specjalizacje i podróże Erasmus, pomaga studentom również w znalezieniu mieszkania, zakupie materiałów naukowych, itd. (szczegóły pod tym linkiem)

Banca Monte Paschi di Siena udziela studentom w wieku od 18 do 35 lat kredytów w pakiecie Tuttofare GIOVANI na indywidualnych warunkach. Pożyczki od 1 tys. do 20 tys. euro można spłacać w dogodnych ratach przez okres od 18 do 72 miesięcy. (szczegóły pod tym linkiem)

Również Banca Etica, która od lat cieszy się ogromnym zaufaniem włoskiego społeczeństwa, angażując się w finansowanie etycznych projektów, udziela studentom indywidualnych pożyczek z niskim oprocentowaniem (dowiedz się więcej)

Pomoc na preferencyjnych warunkach przewiduje m.in. Poczta Włoska w pakiecie BancoPosta Studio. Do 30 listopada 2012 r. można skorzystać z promocji stałego oprocentowania TAN (Tasso Annuo Nominale – Nominalna stopa procentowa) 8,10% i TAEG (Tasso Annuo Effettivo Globale – Rzeczywista roczna stopa oprocentowania) max.11,36%. Student może zaciągnąć kredyt od 1000 do 5000 euro, który spłacany będzie w przeciągu 24 miesięcy. (szczególowe informacje pod tym linkiem)

Agnieszka B. Gorzkowska

Artykuł został opublikowany w numerze 17/2012 (16-30 września 2012) dwutygodnika Polonii włoskiej „Nasz Świat”. http://www.naszswiat.net. Opr GR.

05.10.2012 14:03 opublikowano w Informacje