Chicago - najbardziej polskie miasto poza Polską

Chicago - najbardziej polskie miasto poza Polską

Polskie uczelnie chcą ściągać studentów z Ameryki

Pierwsze w historii zagraniczne targi polskich uczelni odbyły się w Chicago. 19 szkół wyższych z całej Polski promowało w Wietrznym Mieście swoją ofertę studiów licencjackich, magisterskich, doktoranckich oraz stypendiów zagranicznych.

– Polonia amerykańska stanowi olbrzymi potencjał dla polskich szkół wyższych – powiedział uczestniczący w targach Łukasz Salwarowski, dyrektor Kancelarii Rektora Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Zwrócił uwagę, że w Chicago mieszka od 1-2 mln Polaków, a ich dzieci uczą się polskiego w 32 polskich szkołach sobotnich. To największe skupisko Polaków po Warszawie.

– Studia w USA i Kanadzie są minimum 10-krotnie droższe niż w Polsce i po prostu nie wszystkich na nie stać. Zatem studia w Polsce są dla wielu jedyną szansą zdobycia wyższego wykształcenia – uważa Salwarowski. – Do tego dochodzi jeszcze sentyment rodziców i chęć utrzymania polskości swoich dzieci. Większość utrzymuje bliskie kontakty z rodziną w Polsce, zatem ich dzieci mogą w kraju liczyć na pomoc swoich krewnych.

Organizatorzy „Polish University Fair CHICAGO 2011” –  International Center for Education Abroad USA, Nicolaus Copernicus School, Szkoła im. E. Plater w Chicago oraz Fundacja „Perspektywy” – planują rozszerzenie kolejnej edycji targów o Toronto i Nowy Jork. Swoje wsparcie deklaruje Konsulat RP i media polonijne.

MT, PAP

23.05.2011 20:49 opublikowano w Informacje