Drużyna Magma2 na pustyni w Utah. Fot. pb.edu.pl

Drużyna Magma2 na pustyni w Utah. Fot. pb.edu.pl

Polski łazik marsjański najlepszy na świecie!

Magma2 - łazik marsjański zbudowany przez studentów Politechniki Białostockiej zwyciężył w prestiżowych międzynarodowych zawodach University Rover Challenge w USA. W najlepszej dziesiątce znalazły się także dwa inne polskie pojazdy!

Jak donosi PAP, białostocki łazik pokonał m.in. robota Kanadyjczyków z York University oraz łazik Amerykanów z Oregon State University, którzy w budowie korzystali z pomocy NASA.

Wykonana z lekkich materiałów polska konstrukcja zwycięsko wyszła m.in. z próby rozpoznania terenu (zawody odbywały się na pustyni w stanie Utah, w pobliży symulowanej bazy marsjańskiej), poszukiwania śladów życia w próbkach gleby oraz dostarczenia pakietu medycznego rannemu astronaucie. Robot bardzo dobrze poradził sobie z wysoką temperaturą i wszechobecnym pyłem.

Jak piszą jego konstruktorzy na swojej stronie internetowej, do wykonania każdego zadania na zawodach zaprojektowano osobne wyposażenie, m.in. dwa heksakoptery - niewielkie urządzenia latające, które służą do obserwacji z powietrza terenu, w którym łazik operuje.

„To pierwszy w historii zawodów przypadek wykorzystania obiektów latających. Łazik Magma2 wprowadzi zupełnie nową jakość jeśli chodzi o realizację zadań obserwacyjnych nie tylko na zawodach URC, ale w ogóle w robotyce mobilnej. Do tej pory taką technologię oglądaliśmy w filmach science-fiction, teraz jest stosowana w praktyce” – wyjaśniają konstruktorzy w internecie.

Sukcesem zakończyły swój występ na zawodach również inne polskie maszyny. Czwarte miejsce zajął robot Scorpio, zbudowany przez studentów Politechniki Wrocławskiej. Szóste miejsce przypadło łazikowi Copernicus, przygotowanemu przez studentów i absolwenta Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

– Świetny wynik polskich zespołów to rezultat ciężkiej pracy studentów, uczelni i organizatorów. Udowodniliśmy, że polscy konstruktorzy potrafią skutecznie rywalizować na polu robotyki mobilnej i zaznaczyliśmy nasze aspiracje do grona krajów prowadzących eksplorację kosmosu. Jest to szczególnie istotne w kontekście starań o członkostwo Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i rozwój rodzimych technologii, które podniosą nasz standard życia i konkurencyjność – stwierdza w rozmowie z PAP Mateusz Józefowicz z Mars Society Polska.

GR / PAP

06.06.2011 13:52 opublikowano w Informacje