Fot. SXC

Fot. SXC

Polacy boją się zakładać firmy

Prawie połowa Polaków deklaruje, że chciałaby spróbować swoich sił jako prywatny przedsiębiorca. Obawiając się jednak braku doświadczenia, zawiłego systemu podatkowego, konieczności konkurowania o klienta i bankructwa przeważająca większość nie podejmuje wyzwania.

W badaniu instytutu MB SMG/KRC aż 83% Polaków zadeklarowało brak jakiejkolwiek aktywności w biznesie. Tylko 5% stwierdziło, że własna działalność gospodarcza jest dla nich sposobem zarabiania na życie. Ci pierwsi mogliby się zdecydować na własną działalność gospodarczą w przypadku kłopotów w wykonywanej obecnie pracy najemnej (18% respondentów), trudnej sytuacji materialnej (12%), łatwego dostępu do kredytu (7%) lub też mając szanse na uzyskanie dotacji unijnych (7%). – Polacy traktują własny biznes jako alternatywę dla bezrobocia. Raczej nie jest to dla nich sposób na ciekawą, kreatywną pracę – wyjaśnia cytowany przez portal money.pl Jakub Antoszewski z MB SMG/KRC

Jako czynniki zniechęcające do założenia firmy ankietowani podali: skomplikowane przepisy podatkowe i przepisy rachunkowe (blisko 26% respondentów), nadmierną biurokrację (nieco ponad 10%), dużą konkurencję (niespełna 10%) i trudności w uzyskaniu kredytów (7%). Jednocześnie aż 40% ankietowanych przyznało, że w działalności gospodarczej obawia się własnego braku doświadczenia i klientów. Blisko 36% ankietowanych wskazało także, że początkującym przedsiębiorcom potrzebne jest łatwy dostęp do kredytów, 30% oczekuje szkoleń ułatwiających prowadzenie biznesu, 26% zaś pomocy fachowych doradców.

Za najbardziej perspektywiczne branże badani uznali budownictwo i nieruchomości (25%), handel i sprzedaż (22%) oraz nowe technologie i telekomunikację (15%), jednocześnie wskazując dotacje z  UE jako dominującą część kapitału początkowego ewentualnie utworzonej przez nich firmy. – Unijne pieniądze Polacy traktują jako nie swoją, bezzwrotną pomoc, którą można swobodnie dysponować – stwierdza analityk MB SMG/KRC.

GR

10.09.2010 14:06 opublikowano w Informacje