Polska to jeden z najbardziej dynamicznych i atrakcyjnych gospodarczo krajów Unii Europejskiej. Aby się w niej znaleźć, przeszła bardzo długą i ciężką drogę. Studenci  Programu Studiów o Współczesnej Polsce na Oksfordzie będą mieli okazję poznać każdy jej szczegół. Fot. Archiwum

Polska to jeden z najbardziej dynamicznych i atrakcyjnych gospodarczo krajów Unii Europejskiej. Aby się w niej znaleźć, przeszła bardzo długą i ciężką drogę. Studenci Programu Studiów o Współczesnej Polsce na Oksfordzie będą mieli okazję poznać każdy jej szczegół. Fot. Archiwum

O Polsce na Oksfordzie

Na prestiżowym uniwersytecie oksfordzkim rusza właśnie nowy kierunek studiów dla przyszłych elit politycznych i biznesowych. W całości będzie poświęcony sprawom dotyczącym dzisiejszej Polski i Polaków.

Inicjatorami powstania Programu Studiów o Współczesnej Polsce na Oksfordzie są znani brytyjscy historycy Prof. Timothy Garton Ash i Norman Davies oraz polski milioner-filantrop Ryszard Czarnecki.

– Prestiżowe uniwersytety mają katedry poświęcone Rosji i Niemcom, między tymi kierunkami jest czarna dziura - Polski w sferze zainteresowań naukowych dziś nie ma. Dopóki trwała zimna wojna, rządy państw zachodnich wspierały studia o tym regionie. Wraz z jej końcem ich zainteresowanie przeniosło się w inne części świata. Dlatego dążyłem do tego, by powstało środowisko naukowe, które na co dzień będzie zajmowało się Polską i promowało tę wiedzę na świecie – mówi Davies, autor znanych monografii o dwudziestowiecznej historii Polski (m.in. „Powstanie ‘44”, „Orzeł biały, czerwona gwiazda””). 

– Doświadczenia Polski związane z kryzysem pokazują, że w wielu aspektach gospodarczych dajemy sobie radę lepiej niż inne kraje Unii. Jednak to za mało, by budować silną markę. Uderza mnie, że Polska przez samych Polaków wciąż jest prezentowana w świecie przede wszystkim przez pryzmat naszych trudnych doświadczeń historycznych, za mało miejsca poświęca się naszym współczesnym doświadczeniom – wyjaśnia Ryszard Czarnecki, donator projektu (jego Noble Bank przekazał na ten cel 6 mln zł).   

Umową ws. otwarcia polskich studiów na Oksfordzie podpisano wczoraj w Warszawie. W imieniu brytyjskiej uczelni dokument podpisała prof. Margaret MacMillan, rektor St Anthony’s College. Jak podkreśliła, o Polsce będą uczyć się studenci z całego świata. Sam Program ma być >>kuźnią "ambasadorów współczesnej Polski”, miejscem, gdzie przyszli liderzy i decydenci z całego świata, specjaliści w dziedzinach ekonomii czy stosunków międzynarodowych, będą mogli zdobyć wiedzę na temat naszego kraju, a przede wszystkim – zbudować z nim relacje. Poznają Polskę jako dynamicznego lidera regionu - nie tylko od strony jej trudnej historii, jak działo się to dotychczas<< - czytamy w komunikacie Oxford Noble Foundation. 

Program Studiów o Współczesnej Polsce na Oksfordzie na początku będzie miał formę wykładów i konferencji, po wyłonieniu jego dyrektora (ogłoszony zostanie międzynarodowy konkurs) - regularnych studiów doktoranckich. 

GR / inf. pras.

25.10.2012 09:55 opublikowano w Informacje