Najlepszy polski student będzie lekarzem

Pasjonuje się chorobami wewnętrznymi, kardiologią i biologią molekularną. Kto? Paweł Matusik z Uniwersytetu Jagiellońskiego, laureat „Studenckiego Nobla 2011”, wyróżnienia przyznawanego najlepszemu polskiemu studentowi przez Niezależne Zrzeszenie Studentów.

Laureat jest studentem VI roku Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum. Od czterech lat prowadzi badania naukowe, tak na krakowskiej uczelni, jak i podczas stażów naukowych za granicą. Pracuje już w międzynarodowym projekcie badawczym pod opieką jednego z profesorów UJ. Od października - już po studiach - rozpoczyna staż kliniczny.

Nagroda NZS-u (tytuł najlepszego studenta w Polsce i 10 tys. zł) to nie pierwsze wyróżnienie w dorobku młodego naukowca, wcześniej uhonorowały go m.in. Polska Akademia Nauk i Polskie Towarzystwo Kardiologiczne. Jak zaznacza jednak sam zainteresowany w rozmowie z PAP, to nie nagrody i wyróżnienia motywują go do pracy.

Drugie miejsce w konkursie „Studencki Nobel 2011” zajął Krzysztof Wojewodzic z Uniwersytetu Wrocławskiego. Na trzecim znalazła się studentka Uniwersytetu Zielonogórskiego Anna Reder. Kapituła nagrody przyznała również wyróżnienia dla najlepszych żaków w poszczególnych kategoriach, m.in. naukach rolniczo-przyrodniczych, prawniczych czy ścisłych.  

„Współczesny student jest ambitny, pracowity i świadomy wyzwań stawianych mu przez współczesny świat. Czasy wiecznych studentów przeszły już do historii” - napisał w liście do uczestników konkursu prezydent Bronisław Komorowski. Podkreślił również, że znalezienie się wśród jego laureatów jest ogromnym osiągnięciem.

Konkurs „Studencki Nobel”, organizowany od 2009 roku, ma promować i nagradzać najzdolniejszych studentów z całej Polski. Uczestnicy muszą wykazać się nie tylko wysoką średnią, ale także wieloma innymi osiągnięciami, przede wszystkim aktywnością naukową i społeczną. Jak informuje PAP, w tym roku do plebiscytu zgłosiło się 790 studentów ze 116 uczelni w kraju.

GR / PAP

27.06.2011 15:28 opublikowano w Informacje