Uniwersytet Warszawski najlepszą polska uczelnią. Fot. Archiwum

Uniwersytet Warszawski najlepszą polska uczelnią. Fot. Archiwum

Najlepsze uczelnie w Polsce to…

Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet Jagielloński otwierają tegoroczny ranking najlepszych uczelni wyższych w Polsce przygotowany przez dziennik "Rzeczpospolita” i miesięcznik "Perspektywy". Zestawienie to znakomite źródło informacji o polskich uczelniach dla kandydatów na studentów.

Łeb w łeb

Uniwersytet Warszawski (na czele rankingu po raz drugi z rzędu) i Uniwersytet Jagielloński (lider zestawienia w 2009 r.) to bezapelacyjnie dwie najlepsze uczelnie wyższe w Polsce. W liczbie punktów rankingowych obie placówki dzieli tylko ułamek procenta.

– Nie podejmę się oceny która z dwóch pierwszych uczelni jest lepsza – stwierdza w rozmowie „Rz” prof. Michał Kleiber, prezes Polskie Akademii Nauk. – Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński to dwie najbardziej reprezentacyjne uczelnie. Różnica między nimi jest niewielka. To zresztą wskazuje ranking, w którym od lat raz jedna jest pierwsza, a raz druga – dodaje przewodniczący kapituły rankingu szkół.

Karierowskaz

Jak wyjaśnia prof. Kleiber, ranking powstaje po to, by pomóc przyszłym studentom w wyborze uczelni. – Ten ranking ma jedną misję: zasugerowanie potencjalnym chętnym do studiowania, które uczelnie są lepsze, a które są trochę gorsze – wyjaśnia.

O miejscu w zestawieniu - obejmującym uczelnie publiczne i niepubliczne, wyodrębniono też ranking uczelni niepublicznych - decydowały takie cechy placówki jak prestiż, potencjał naukowy, efektywność naukowa, innowacyjność, warunki studiowania oraz umiędzynarodowienie studiów. Ocenie podlegały więc m.in. siła naukowa uczelni, jej wizerunek wśród pracodawców, dbałość o studentów czy miejsce w światowych rankingach. 

– Każdy potencjalny student musi sobie więc zrobić rachunek sumienia i powiedzieć, co jest dla niego najważniejsze – podkreśla Michał Kleiber dodając, że przyszli studenci powinni patrzeć tak na cały ranking, jak i poszczególne kategorie w nim ujęte. Trzecia w ogólnym zestawieniu Politechnika Warszawska, nieco ponad 14 punktów za UW i UJ, otrzymała bowiem najwyższą notę w oczach pracodawców. UJ miał najlepsze programy studiów prowadzonych w językach obcych, a UW okazał się najwyżej notowaną polska uczelnią w zestawieniach międzynarodowych.

Więcej informacji o rankingu, w tym zestawienie najlepszych uczelni niepublicznych oraz ranking uczelni na poszczególnych kierunkach studiów dostępne jest pod tym adresem: http://www.rp.pl/artykul/660032.html

GR / Rzeczpospolita

19.05.2011 14:55 opublikowano w Informacje