Cambridge to jedna z 20 brytyjskich uczelni wyższych oferująca kursy języka polskiego. Już wkrótce uczelnia może być jedyną, która oferuje pełne studia filologiczne z tego języka. Fot. polibuda.info

Cambridge to jedna z 20 brytyjskich uczelni wyższych oferująca kursy języka polskiego. Już wkrótce uczelnia może być jedyną, która oferuje pełne studia filologiczne z tego języka. Fot. polibuda.info

Na polonistykę do Cambridge. Już wkrótce

Jeden z najlepszych uniwersytetów świata planuje uruchomienie studiów z filologii polskiej. Zajęcia ma przygotować Katedra Slawistyki, która prowadzi już m.in. lektorat z języka polskiego. Obecnie trwają poszukiwania sponsora, który mógłby sfinansować uruchomienie kierunku.

O inicjatywie Cambridge poinformował w czwartek 2 czerwca polonijny tygodnik „Goniec Polski”, powołując się na rozmowę z władzami uczelni. Jak czytamy w gazecie, Brytyjczycy doceniają rosnące znaczenie Polski na arenie europejskiej i uruchomienie pełnych studiów polonistycznych (a nie tylko samego lektoratu) ma być tego potwierdzeniem.

– To nie jest niespodzianka, bo polski ma coraz większe znaczenie nie tylko w naszych murach, ale w całej Europie – wyjaśnia w rozmowie z „Gońcem” urzędujący rektor uniwersytetu, Leszek Borysiewicz.

– Nasza uczelnia od dawna zajmuje się studiami opartymi na odrębnościach językowych. Wiadomo przecież, że nie ma kultury narodu bez tożsamości językowej, dlatego nauka języka i historii Polski jest kluczem do wiedzy na temat współczesnego życia politycznego i ekonomicznego Europy – dodaje zarządzająca Instytutem Studiów Słowiańskich, dr Emma Widds.

W inicjatywę utworzenia kierunku zaangażowana jest Ambasada RP w Londynie, która do tej pory współfinansowała lektorat finansowo. Placówka nie jest jednak w stanie przyjąć na siebie kolejnego zobowiązania i wraz z władzami Cambridge aktywnie poszukuje sponsora, który mógłby sfinansować utworzenie studiów z filologii polskiej, tak jak to się stało z ukrainistyką.  

– Mam nadzieję, że to tylko kwestia czasu i jestem przekonana o powodzeniu projektu. Wkrótce będziemy mogli wspólnie świętować – stwierdza optymistycznie dr Emma Widds.

Język polski, w postaci kursów, był obecny w Cambridge nieprzerwanie od 1960 do 1999 roku. Po tym czasie zajęcia zostały jednak wstrzymane ze względów finansowych, by wrócić na katedrę ponownie w 2006 roku. Chętnych do nauki polskiego było wtedy tak wielu, że zamiast jednej planowanej klasy utworzono kilka. Z roku na rok lektorat wciąż zyskuje na popularności.

Rośnie też zainteresowanie studentów brytyjskiej uczelni filologią polską. – Choć polonistyka jeszcze nie istnieje, co mam nadzieję wkrótce się zmieni, zgłaszają się już kandydaci na ten kierunek – informuje Leszek Borysiewicz.  

Obecnie kursy języka polskiego prowadzi kilkanaście uniwersytetów w Wielkiej Brytanii (w tym m.in. Oksford). Do tej pory żaden z nich nie stworzył jednak możliwości studiowania filologii polskiej.

GR / Goniec Polski

07.06.2011 09:31 opublikowano w Informacje