Eksperymentują z językiem polskim

Uniwersytet w Cambridge zorganizował w czasie wakacji naukę języka polskiego dla dzieci z różnych grup etnicznych. Lekcje mają formę eksperymentu i są częścią dużego, międzynarodowego projektu.

Jak informuje Polish Express Online, projekt ma pokazać jak dzieci i dorośli uczą się języków. Badacze chcą się dowiedzieć czy wiek osoby uczącej się oraz jej mowa ojczysta mają wpływ na przyswajanie języków obcych. Przedmiotem zainteresowania jest szczególnie sposób zapamiętywania nowych słówek i kojarzenia ich układu w zdaniu.  

Inicjatorzy projektu zdecydowali się język polski, bo – jak tłumaczy dr Henriette Hendriks z wydziału lingwistyki teoretycznej i stosowanej na uniwersytecie w Cambridge – to ciekawy język i ma wiele końcówek w odmianach wyrazów. Nie bez znaczenia był też fakt, iż mowa Mickiewicza jest zupełnie obca dla badanych osób, mimo, iż wielu uczestników miało w swoim życiu kontakt z Polakami, np. imigrantami.  

W eksperymentalnych lekcjach uczestniczą uczniowie szkół wakacyjnych w wieku od 10 lat (część brytyjska), a także osoby dorosłe z Niemiec, Francji i Holandii. Zakończenie badania zaplanowano na początek września. 

GR / Polish Express Online

31.08.2012 14:49 opublikowano w Informacje