Dlaczego warto studiować w Polsce? [KONKURS]

Odpowiedź na tytułowe pytanie usłyszeli wczoraj uczestnicy Forum Akademickiego w Pekinie. Delegacja z Polski zachęcała młodych Chińczyków do studiowania w Polsce i zacieśniania współpracy między polskimi i chińskimi uczelniami.

Do stolicy Chin przyleciało kilkunastu rektorów największych polskich szkół wyższych oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka w ramach oficjalnej wizyty delegacji państwowej w tym kraju. Na czele delegacji stanął Bronisław Komorowski.

Polski prezydent podczas spotkania z chińskimi studentami i przedstawicielami chińskiej oświaty przekonywał, że w ostatnim czasie polskie uczelnie zostały znacząco zmodernizowane i dysponują obecnie wspaniałymi, nowoczesnymi kampusami i zapleczem dydaktycznym. Co najważniejsze – wskazał prezydent – są integralną częścią systemu edukacyjnego Unii Europejskiej. Podkreślił też, że wszystkie wiodące uczelnie mają programy kształcenia w języku angielskim.

Także minister Barbara Kudrycka przekonywała, że ostatni „boom inwestycyjny” na polskich uczelniach sprawił, iż Polska może skutecznie konkurować z zachodnimi uniwersytetami, a wszyscy studenci mają komfortowe warunki kształcenia.

Rektorzy prestiżowych polskich uczelni obecni na Forum wskazywali na wysoki poziom nauczania i niższe niż w Europie Zachodniej koszty kształcenia. Zofia Wysokińska, prorektor do spraw współpracy zagranicznej Uniwersytetu Łódzkiego, w rozmowie z Polskim Radiem przyznała, że dla chińskich studentów może być to ważny argument. Tym bardziej, że – jak przekonywała – polskie uczelnie w wielu przypadkach kształcą o wiele lepiej niż zagraniczne.

W trakcie forum Politechnika Łódzka podpisała umowę o współpracy z Uniwersytetem Minzu. Kontakty z chińskimi uczelniami nawiązali też przedstawiciele ponad 20 publicznych i prywatnych uczelni z Polski: m.in. uniwersytetów - Jagiellońskiego, Warszawskiego, warszawskiej Akademii Leona Koźmińskiego, krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej czy Politechniki Gdańskiej. Wszyscy zgodnie podkreślali deficyt w kontaktach naukowych polskich i chińskich placówek edukacyjnych i duży potencjał przyszłej współpracy.

Rektorzy wskazali jednocześnie na relatywnie małą liczbę zagranicznych studentów w Polsce i wyrażali nadzieję na pozytywny odbiór polskiej oferty edukacyjnej wśród studentów z Państwa Środka, najszybciej rozwijającej się dziś gospodarki świata. Według najnowszych danych, w Chinach kształci się obecnie ponad 30 milionów studentów, a co roku na zagraniczne uniwersytety wyjeżdża 300 tys. osób.

KONKURS

Tych czytelników IUVENUM POLONIA, którzy mieli okazję studiować w Polsce i zagranicą (w kraju zamieszkania lub w Europie Zachodniej i w Polsce w przypadku osób zamieszkałych poza Polską), zachęcamy do podzielenia się z pozostałymi użytkownikami serwisu swoimi doświadczeniami edukacyjnymi z obu miejsc. Najciekawsze wypowiedzi, przychylne lub nie polskim/zagranicznym uczelniom, opublikujemy w portalu i nagrodzimy gadżetami IUVENUM POLONIA i Fundacji SEMPER POLONIA. Piszcie na naszych profilach facebookowych lub na adres: grogowski@remove-this.iuve.pl ;)

GR / IAR – 20.12.2011

20.12.2011 10:01 opublikowano w Informacje