USA: ZHP Seattle

Już 25 lat liczy sobie ośrodek Związku Harcerstwa Polskiego w amerykańskim mieście Seattle.

Ośrodek w Seattle wchodzi w skład Chorągwi Harcerzy w Stanach Zjednoczonych, organizacji grupującej kilkanaście grup harcerskich i skautowych w tym kraju. Ta z kolei podlega pod Związek Harcerstwa Polskiego za granicą, z centralą w Londynie. Ośrodek założyli i prowadzili do niedawna państwo Marta i Roman Gołubcowie, znani lokalni działacze polonijni, od lat związani z działającym w tym mieście Domem Polskim.

I to właśnie pod auspicjami tego dużego ośrodka kulturalnego działają młodzi polscy harcerze. W każdą drugą niedzielę miesiąca tuż po godz. 12 w salach DP odbywają się zbiórki funkcjonującego tu szczepu „Kaszuby”.  Zgodnie z regulaminem polonijnego harcerstwa, zbiórki prowadzone są w języku polskim. Aktualnie komendantem szczepu i liderką harcerskiej społeczności  w Seattle jest Anna Borodenko.

Aktywność harcerzy z Seattle skupia się m.in. na sferze patriotycznej i kulturalnej i obejmuje zasięgiem nie tylko stan Waszyngton. Grupa wyjeżdża także do Oregonu czy Kalifornii, także do braterskich hufców takich jak „Kraków” czy „Mazowsze”. 

W dniach 4-5 lutego 2012 r. wszyscy spotkali się w Seattle na obchodach 25-lecia polonijnego harcerstwa w tym mieście. Do stanu Waszyngton dotarli tez harcerscy goście z Kanady. Na uroczystym bankiecie z okazji okrągłego jubileuszu uhonorowano te osoby, które złotymi zgłoskami zapisały się w historii harcerstwa w Seattle. Oprócz państwa Gołubców także Ryszarda Kotta, prezesa Fundacji Domu Polskiego, Agnieszkę Szymułę i Elżbietę Rudzińską z miejscowego koła gospodyń oraz Jerzego Lasa, solidarnościowca, współtwórcę polskiego ruchu harcerskiego w tym zakątku USA.

Kontakt

1714 18th Avenue, Seattle, WA 98122
www: http://www.seattlezhp.org/
e-mail: ZHPSeattle@remove-this.comcast.net

24.04.2012 10:45 opublikowano w Organizacje społeczne