Wielka Brytania: Zespół folklorystyczny „Orlęta” Londyn

Grupa powstała we wrześniu 1973 r. z inicjatywy p. Barbary Klimas (prowadzi zespół do dziś). Obecnie zespół tworzy 12-16 par, tancerzami są m.in. harcerze w wieku 18-30 lat. W zespole tańczą także dzieci pierwszych tancerzy - Polacy w drugim pokoleniu brytyjskiej emigracji oraz młodzież urodzona w Polsce, ale mieszkająca w Anglii od dzieciństwa. W ubiegłym roku szeregi grupy zasilili pierwsi emigranci „unijni”.

W ramach zespołu działa też grupa juniorów, skupiająca obecnie ok. 55 dzieci w wieku 4-14 lat. Ćwiczą w trzech osobnych grupach wiekowych jako „Młode Orlęta”. Znakiem rozpoznawczym zespołu są tańce lwowskie i beskidzkie, a także nowoczesne układy taneczne prezentujące charakterystyczne elementy współczesnej kultury Polski i Wielkiej Brytanii (m.in. inscenizacja ślubu pary książęcej). Repertuar grupy obejmuje także tańce krakowskie, rzeszowskie opoczyńskie, pszczyńskie, lubelskie, biłgorajskie i narodowe. „Orlęta” występowały już w niemal całej Anglii, Irlandii Północnej, Walii i Szkocji, tak dla Polonii, jak i dla Brytyjczyków na festiwalach mniejszości narodowościowych. 

Grupa koncertowała także w Polsce przy okazji Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie, Wilnie, we Włoszech i w Monachium na słynnym Oktoberfeście, godnie reprezentując nasz kraj na tej znanej na całym świecie imprezie. 

Kontakt

Polish White Eagle Club
211 Balham High Road, Londyn, SW17 7BQ, Londyn
E-mail: basia.klimas@blueyonder.co.uk

24.04.2012 11:28 opublikowano w Organizacje kulturalne