Rozczytana Polonia z Seattle. Fot. Archiwum KPK

Rozczytana Polonia z Seattle. Fot. Archiwum KPK

USA: Klub Polskiej Książki w Seattle

Inauguracyjne spotkanie Klubu odbyło się 1 listopada 2003 r. w bibliotece w Bellevue, mieście satelitarnym Seattle. Spiritus movens grupy była Hanna Gil. Do dziś jest ona główną organizatorką i moderatorką spotkań, które odbywają się regularnie raz w miesiącu, zwykle w sobotnie przedpołudnia.

Od ponad dwóch lat stałym miejscem spotkań klubowiczów jest biblioteka Green Lake Library w Seattle. Książki, którym członkowie klubu poświęcają poszczególne spotkania są bardzo różne i jak mówią klubowicze, dobre i zachęcające do dyskusji. Ta odbywa się w przyjaznej i stymulującej intelektualnie atmosferze, przy herbacie.

Klubowe spotkania cieszą się z każdym miesiącem coraz większym zainteresowaniem rodaków z Seattle, których jest w tym mieście ok. 30 tys. Klub wypełnia bowiem istotną potrzebę dyskusji z innymi ludźmi. Działalność Klubu udowadnia też, że czytanie książek nie musi być zajęciem samotników. Wzbogacone o klubowe spotkania czytanie staje się bowiem punktem wyjścia do rozmów i formułowania opinii, nie tylko o książkach, ale po prostu o wszystkim

Od listopada 2005 r. Klub zorganizował ponad 100 wieczorów literackich, przez które przewinęły się dziesiątki ludzi. Od osób starszych aż po studentów. W spotkaniach uczestniczyli także rodowici Amerykanie, którzy chcieli dowiedzieć się czegoś o literaturze kraju, z którego pochodzili ich przodkowie, lub tacy, którzy chcieli po prostu posłuchać języka polskiego.

Kontakt

1714 18th Avenue, Seattle, WA 98122, USA
http://www.polishbookclub.org/

24.04.2012 12:30 opublikowano w Organizacje kulturalne