Młodzi tancerze "Kwiatów Polskich" z opiekunką. Fot. Archiwum KP

Młodzi tancerze "Kwiatów Polskich" z opiekunką. Fot. Archiwum KP

Szwecja: Ognisko kultury polskiej „Kwiaty Polskie” w Malmö

W ramach ogniska działają m.in. zespół taneczny, chór i kapela ludowa.

Zajęcia taneczne w ramach zespołu folklorystycznego odbywają się w trzech grupach wiekowych: najmłodszej dla dzieci od 4 roku życia, średniej dla nastolatków i najstarszej, dla młodzieży. Próby odbywają się raz w tygodniu w lokalu udostępnianym odpłatnie przez lokalny prywatny ośrodek edukacyjny (w mieście nie działa żaden Dom Polski). W repertuarze grupy są polskie tańce o szerokim przekroju geograficznym, szwedzkie tańce ludowe, a także tańce nowoczesne. Grupa występuje przede wszystkim dla szwedzkiej Polonii, sama jest organizatorem okolicznościowych imprez świątecznych, patriotycznych i sportowych. 

Grupę muzyczną tworzą natomiast najstarsi członkowie ogniska, którzy kształcili się w szkołach o profilu muzycznym. 

Na 2012 r. planowane jest założenie teatru dla młodzieży. Planowana grupa teatralna ma przyciągnąć do „Kwiatów Polskich” młode pokolenie Polaków z Malmö i okolic; aktualnie ognisko ma przeszło stu członków, a wśród nich kuzynkę Jana Pawła II Annikę Wojtyła. Uczestnicząc w różnych projektach ogniska młodzież podtrzymuje swój kontakt z Polską, jej kulturą i językiem.

Opiekunką „Kwiatów Polskich” jest Teresa Sygnarek, która pełni także funkcję prezesa Zrzeszenia Organizacji Polonijnych w Szwecji. 

Kontakt

Ramels väg 149, 213 69 Malmö, Szwecja
E-mail: ts@dcgplus.com

24.04.2012 15:08 opublikowano w Organizacje kulturalne