Ryga (Łotwa)

Dane teleadresowe:

Adres: ul Neriņasiela Jaunmārupe 3, LV-2166, Ryga, Łotwa
Siedziba Związku Młodych Polaków na Łotwie
Telefon: +371 29910256
Email: zmpl.ryga@remove-this.gmail.com
Strona internetowa: www.polonia.lv
Grupa Facebook: Związek Młodych Polaków na Łotwie

Klub Stypendystów z Rygi jest nieformalną grupą zrzeszającą studentów narodowości polskiej na Łotwie, działającą przy Związku Młodych Polaków na Łotwie. Celem organizacji jest działalność na rzecz polskości – popularyzacja kultury polskiej na Łotwie oraz aktywizacja i integracja osób zainteresowanych polskimi tradycjami, kulturą oraz pracą społeczną.

W ciągu istnienia Klubu jego członkowie zorganizowali dużo zróżnicowanych projektów m.in. Rajdy Odkrywców („Polskość własna, polskość znaleziona - śladami Platerów", „Świątynie Łatgalii”, „Kultura po polsku, sport po łotewsku”), konkursy recytatorskie i muzyczne, m.in.: „Wieczór Hymnów Polskich”, „Własne rymy po polsku”, konkurs piosenki polskiej i łotewskiej, także konkurs fotograficzny „Polskość na Łotwie”, akcje charytatywne oraz projekty, które mają na celu jednoczenie Klubów Stypendystów. Członkowie Klubu biorą udział w projektach organizowanych przez Fundację SEMPER POLONIA (Szkoła Liderów, Ocalmy od zapomnienia) oraz w projektach dofinansowanych przez program UE „Młodzież w działaniu”. Aktualnym prezesem Klubu jest Wiktoria Kalinina.

Klub współpracuje z innymi Klubami Stypendystów m.in. z Klubem Stypendystów z Daugavpils, Klubem Studentów Polskich na Litwie oraz z klubem „Włóczęgów Wileńskich”z Wilna i z organizacjami polskimi takimi jak Młodzi Europejczycy.

Członkowie zarządu Klubu: 

Wiktoria Kalinina, Weronika Rimko, Diana Bachwałowa

Przykładowe projekty zrealizowane przez Klub Stypendystów ze Lwowa w 2011 r.: 

  • Festiwal piosenki polskiej i łotewskiej 
  • pomoc świąteczna osobą samotnym z domu opieki społecznej Angloas w Rydze.
24.02.2012 15:35 opublikowano w Kluby Stypendystów