Eugeniusz Ławrenczuk. Fot. Mateusz Czop / mlodzi-swinoujscie.pl
Plakat promujący wileński festiwal. Fot. materiały prasowe

Eugeniusz Ławrenczuk. Fot. Mateusz Czop / mlodzi-swinoujscie.pl

Eugeniusz Ławrenczuk. Fot. Mateusz Czop / mlodzi-swinoujscie.pl
Plakat promujący wileński festiwal. Fot. materiały prasowe

Plakat promujący wileński festiwal. Fot. materiały prasowe

Polski Teatr z Moskwy zachwycił wileńską publiczność

Od czwartku w Wilnie trwa Międzynarodowy Festiwal Teatralny „V Światowe Spotkania Sceny Polskiej”. Wczoraj na scenie Państwowego Wileńskiego Teatru Małego zaprezentował się Polski Teatr w Moskwie, od dwóch lat wspierany przez Fundację SEMPER POLONIA.

Stawiają na interakcję

Moskiewska grupa przyjechała na Litwę ze spektaklem „Workshop (kuchnia aktorska)”. Motywem przewodnim przedstawienia jest… spontaniczność, stąd już po pięciu minutach sztuki jej reżyser, Eugeniusz Ławrenczuk, zakomunikował widzom ze sceny, że właśnie skończyła się wyreżyserowana część spektaklu i w kolejnych minutach będą świadkami „absolutnej improwizacji na scenie” w wykonaniu  „niezawodowych aktorów – uczniów szkoły aktorskiej”.

„Podstawą wieczoru będą wypracowane treningi aktorskie. Przedstawienie jest interaktywne, więc każdy chętny będzie mógł zadawać pytania, dotyczące sztuki aktorskiej oraz wyrażać własną opinię na temat etiud, które zobaczy na scenie” – intrygował reżyser.

Eksperymentalny charakter spektaklu spotkał się z zainteresowaniem wileńskiej publiczności, która uważnie śledziła wydarzenia rozgrywające się na scenie. Jak relacjonuje „Kurier Wileński”, „ekspresywne tańce, krótkie scenki i inne zadania reżysera, które wykonywali aktorzy, tak oczarowały, że w niektórych momentach chciało się dołączyć do artystów na scenie”. Interaktywny charakter sztuki znakomicie oddał dialog reżysera z jednym ze starszych widzów, który sceptycznie przyjął formę przedstawienia.

– Cieszę się, że publiczność nie była obojętna i aktywnie reagowała zarówno na akcję na scenie, jak też na mój dialog z rzekomo niezadowolonym panem – ocenił po spektaklu w rozmowie z „Kurierem…” Eugeniusz Ławrenczuk.

Bawią i uczą

Polski Teatr w Moskwie od lat z powodzeniem wśród publiczności polonijnej, jak i międzynarodowej, wystawia sztuki w języku polskim. Grupa występowała m.in. w Moskwie, Wołogdzie, Tomsku, Wilnie, Świnoujściu i kilku innych miastach Polski. Wszędzie tam, oprócz występów teatralnych, grupa inicjowała i realizowała warsztaty teatralne dla młodych artystów.

Od 2007 r. przy Teatrze działa szkoła teatralna, która od ubiegłego roku, dzięki wsparciu finansowemu Fundacji SEMPER POLONIA roku realizuje program artystyczno-edukacyjny „DEBIUT PO POLSKU”. W ramach tego projektu absolwenci Szkoły, jak również absolwenci innych wyższych szkół teatralnych Moskwy, mają możliwość zaprezentowania swojego talentu na zawodowej scenie i zadebiutowania w polskich sztukach.

Okazały jubileusz

Jubileuszowa V edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Światowe Spotkania Sceny Polskiej” w Wilnie zgromadziła w tym roku aż 10 polskich teatrów z Litwy, Polski, Ukrainy, Rosji, Niemiec, Kanady i USA. Jak wyjaśnia w rozmowie z polską gazetą Lilija Kiejzik, kierownik Polskiego Studia Teatralnego w Wilnie, program imprezy wypełnia głównie repertuar poważny, ale nie nudny, „spektakle o głębokiej treści, które zachęcić widza do zamyślenia się”.

Scenami tegorocznego festiwalu w Wilnie są Dom Kultury Polskiej przy ul. Nowogródzkiej 76 oraz Państwowy Wileński Teatr Mały przy al. Giedymina 22. W ramach festiwalu niektóre przedstawienia będą zagrane też w Miednikach, Rudominie, Trokach oraz Solecznikach.

Szczegółowy program festiwalu dostępny jest na stronie www.teatr-studio.lt. Bilety można nabywać poprzez stronę bilietai.lt oraz w kasach Wileńskiego Teatru Małego.

GR / Kurier Wileński – 20.10.2011

20.10.2011 opublikowano w Kultura