Porządkujemy polskie groby

W drugiej połowie października, tak jak już od wieli lat, młodzież polskiego pochodzenia z Żytomierza na Ukrainie porządkowała groby na miejscowym Cmentarzu Polskim. Inicjatorami akcji pn. „Ocalmy od zapomnienia” były Stowarzyszenie Młodzieży Polskiej w Żytomierzu oraz miejscowy Klub Stypendystów Fundacji SEMPER POLONIA.więcej»

21.11.2012 opublikowano w Ukraina-Żytomierz
dr. Grzegorz Russak. Fot. "Łowiec Polski"

„Kuchnia polska to nie tylko schabowy czy pierogi”

O kulinarnym dziedzictwie Polski, polonijnych kucharzach i ruskich, czyli polskich pierogach, w rozmowie z IUVENUM POLONIA dr Grzegorz Russak, znawca polskiej kuchni, autor telewizyjnych programów kulinarnych. więcej»

21.11.2012 opublikowano w Działamy
Uczestnicy spotkania w Nasutowie. Fot. Archiwum SMPwŻ

Partnerstwo - klucz do jedności Polaków na Ukrainie

W dniach 23 września – 1 października 2012 r. w ośrodku szkoleniowym Dom Nasutów w Nasutowie k. Lublina gościła młodzież polonijna z Ukrainy w ramach projektu pn. „Partnerstwo - klucz do jedności Polaków”. Inicjatorem spotkania było Stowarzyszenie Młodzieży Polskiej w Żytomierz.więcej»

15.11.2012 opublikowano w Ukraina-Żytomierz

Fragment jednego z koncertów Paderewski Symphony Orchestra of Chicago z udziałem najmłodszych członków formacji. Fot. Archiwum PaSO

Zawodowcy z Chicago

Paderewski Symphony Orchestra of Chicago (PaSO) to jedyna obecnie działająca w świecie polonijna zawodowa orkiestra symfoniczna. Oprócz promocji polskiej muzyki i polskich artystów w USA, formacja prowadzi swoją działalność również w obszarze społeczno-edukacyjnym. więcej»

14.11.2012 opublikowano w Działamy
"Nasz Balet" w akcji. Fot. Archiwum Nasz Balet

„Nasz Balet” w b(iednym)oskim Buenos

Wszędzie tam gdzie są Polacy, zawsze obecna jest też polska kultura. Nie inaczej jest w Argentynie, gdzie działa kilkanaście polonijnych zespołów folklorystycznych, takich jak np. „Nasz Balet” z Buenos Aires.więcej»

14.11.2012 opublikowano w Działamy
Uhonorowana Krzyżem Zasługi Beata Polanowska uśmiecha się do Konsula RP w Manchesterze Łukasza Lutostańskiego. Fot. Archiwum BP 
Beata Polanowska z dumą prezentuje odznaczenie
Beata Polanowska w towarzystwie Konsula oraz pozostałych odznaczonych podczas uroczystości w manchesterskim Konsulacie

Krzyż Zasługi za służbę Polonii brytyjskiej

W dzień Święta Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, Prezydent RP Bronisław Komorowski uhonorował wysokimi odznaczeniami państwowymi wybitnych Polaków i obcokrajowców, którzy zasłużyli się w działaniach na rzecz Polski i Polaków. więcej»

14.11.2012 opublikowano w Działamy

Fot. zdjecia.biz.pl

W Solecznikach zatańczą break dance’a?

Centrum Kultury Samorządu Rejonu Solecznickiego (CKSRS) to jedna z najbardziej aktywnych organizacji kulturalnych na Litwie. Zrzeszając polonijne zespoły folklorystyczne i organizując szereg imprez kulturalno-integracyjnych dla lokalnej społeczności, instytucja odgrywa znaczacą rolę w podtrzymywaniu polskości w tym regionie Litwy. W planach...więcej»

13.11.2012 opublikowano w Działamy
Uczestnicy wyjazdu do Göteborgu. Fot. Archiwum ZOP 
Spotkanie integracyjne

Wycieczkowo w Göteborgu

Na początku września grupa młodzieży polonijnej z ognisk polskich „Piast” z Landskrony i „Kwiaty Polskie” z Malmö bawiła się na wspólnej wycieczce szkolnej w Göteborgu. Oprócz ciekawego programu wyjazd był o tyle interesujący i niecodzienny dla młodzieży, że na przestrzeni ostatnich lat szwedzkie szkoły niemal zupełnie odstąpiły od tej formy...więcej»

13.11.2012 opublikowano w Działamy
Młodzież z Klubu Stypendystów Fundacji SEMPER POLONIA pali znicze i składa kwiaty na grobach Polaków, którzy wieczny spoczynek znaleźli na Cmentarzu Łyczakowski. Fot. Archiwum KS FSP

Zapłonęło Światełko Pamięci

1 listopada, Wszystkich Świętych – we Lwowie to szczególny dzień. Oprócz tradycyjnego odwiedzania grobów bliskich Cmentarz Łyczakowski płonie tysiącami światełek. Nie ma grobu, aby nie stał tam znicz i nie ważne czyj to jest grób, posprzątany czy całkowicie zarośnięty, pięknie odnowiony czy potrzaskany – wszędzie paliło się światełko pamięci.więcej»

12.11.2012 opublikowano w Ukraina-Lwów

Wyświetlono artukyły od 37 do 45 ze wszystkich 329