Mikołajki na Łotwie

Mikołajki na Łotwie

Mikołajki w Daugavpils na Łotwie

Przygotowania do „Mikołajkowych spotkań z dziećmi” w Domu Dziecka „Priedite”, Przedszkolu Polskim, Polskiej Grupie Przedszkoli Nr.5. oraz w „Polskiej Chatce”, w Daugavpils na Łotwie młodzież, skupiona w Klubie Studentów, rozpoczęła już we wrześniu. Najpierw dyskutowano, a następnie przygotowano plan koncertu – spektaklu, który miał być atrakcyjny, pełen piosenek, wierszy i wesołych zabaw z dziećmi. I taki był!

W przedstawieniu wzięli udział nie tylko aktorzy Teatru Młodzieżowego Centrum Kultury Polskiej, ale też młodzież z Daugavpils, która chciała wziąć udział w tej pięknej akcji charytatywnej. Byli to – Taniec Ognia „Uguns Teatris”, zespół wokalny Alicji May, aktorka teatru daugavpilskiego, Natalia Koton oraz Zespół Tańca Ludowego „Kukułeczka”. Oczywiście dzieci odwiedził też Święty Mikołaj, którym już po raz trzeci został Maris Boka.

Jednocześnie z przygotowaniami występu, odbywała się organizacja zakupów prezentów oraz słodyczy dla dzieci. Nawiązaliśmy kontakt z dyrekcjami domu dziecka oraz przedszkolami, aby się dowiedzieć, jakich zabawek oraz sprzętu sportowego potrzebują najmłodsi. Lista potrzebnych rzeczy powstawała przez kilka tygodni, a zakupy Klub Studentów robił aż trzy dni. I również podczas tej akcji młodzież czuła się szczęśliwa, że może pomagać i uszczęśliwiać dzieci. 

6 grudnia był dla młodzieży Klubu Stypendystów prawdziwym świętem. Z samego rana ubrali się w śliczne stroje teatralne i wyruszyli do dzieci z prezentami. W każdym miejscu, które odwiedzili, dzieci już na nich czekały, bo pamiętały przedstawienia i zabawy z Mikołajem z poprzednich lat. Razem z dziećmi z „Polskiej Chatki” studenci ubrali świąteczną choinkę, a z dziećmi z przedszkola zaśpiewali kolędy. Najpiękniejszy i najwspanialszy występ odbył się w Domu Dziecka „Priedite”. Dzieci były zachwycone niezwykłym koncertem. I oczywiście wszystkie czekały na Świętego Mikołaja, z którym zrobiły wielkie koło, a później wspólnie rozwiązywały zagadki. Pod koniec przedstawienia Mikołaj rozdał wszystkim dzieciom słodkie poczęstunki i obiecał wrócić w następnym roku. 

Klub Stypendystów serdecznie dziękuje Fundacji SEMPER POLONIA oraz Ministerstwu Spraw Zagranicznych RP za pomoc w organizacji akcji charytatywnej, dzięki której mogliśmy dać wiele szczęścia i radości dzieciom, a przy okazji polepszyć samych siebie.

Milena Różańska, Daugavpils 

12.12.2013 14:11 opublikowano w Działamy