Mali artyści z Włoch wraz z opiekunem. Fot. Ludoteka

Mali artyści z Włoch wraz z opiekunem. Fot. Ludoteka

Mali artyści z Włoch wraz z opiekunem. Fot. Ludoteka

Mali artyści z Włoch wraz z opiekunem. Fot. Ludoteka

Mali artyści z Włoch wraz z opiekunem. Fot. Ludoteka

Jeszcze jeden mazur dzisiaj...

Z pieśnią na ustach „Jeszcze jeden mazur dzisiaj...”, autorstwa Ludwika Ksawerego Pomian-Łubińskiego (słowa) i Fabiana Tymulskiego (muzyka), powstańcy szli do boju w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 roku. Mazur w wykonaniu uczniów z klas I-III Polonijnej Szkoły Podstawowej w Veneto zakończył obchody 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego w Polskiej Ludotece Rodzinnej w Campiglia dei Berici k. Vicenzy.

Długo zastanawialiśmy się z nauczycielami w Polskiej Ludotece Rodzinnej jak najlepiej i najprościej przekazać dzieciom wydarzenia z tej pamiętnej nocy, jak „po dziecięcemu” opowiedzieć im o sytuacji politycznej Polski w XIX wieku, która doprowadziła do wybuchu Powstania Styczniowego, o krwawych bojach zdeterminowanych Polaków i o cierpieniu narodu polskiego po upadku powstania w 1864 roku.

Zasoby internetu po raz kolejny nam pomogły. Odkryliśmy ogromną ilość prac olejnych znanych polskich artystów malarzy tworzących w XIX wieku, którzy na swych obrazach przedstawiali wszystko w owym czasie. Fantastyczne dzieła Jacka Malczewskiego, ojca i syna Kossaków i wielu innych twórców posłużyły mgr Joannie Oborzyńskiej jako tło do opowieści o rozbiorach, Królestwie Polskim, narodzie uciskanym przez zaborców, o powstaniu, walkach, słabo  uzbrojonych polskich powstańcach, o upadku, o ciężkim pochodzie na Syberię, o smutnych wieczorach polskich zesłańców. Opowieści pani Joanny, wzbogacone o realistyczne obrazy twórców z okresu rozbiorów, wpłynęły na ogromne zainteresowanie naszych dzieci tematem Powstania Styczniowego.

Pani Oborzyńska wprowadziła na zajęciach naukę pieśni „Ostatni mazur”, a wspierająca ją przy realizacji projektu mgr Barbara Czyżewska zaproponowała rozszerzenie projektu o naukę kroku mazura. Widząc zainteresowanie tańcem, obie panie ułożyły choreografię i na kolejnych zajęciach dzieci nauczyły się tańca w parach krokiem mazura.

Punktem kulminacyjnym, kończącym jednocześnie obchody 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, było oficjalne zaprezentowanie galerii prac wykonanych przez naszych uczniów. Otwarcie galerii zostało poprzedzone krótkim wystąpieniem Prezesa Stowarzyszenia „Polska Ludoteka Rodzinna”, pani Barbary Czyżewskiej, która zapoznała zebranych z przebiegiem realizacji projektu i podziękowała za częściowe wsparcie finansowe Konsulatowi Generalnemu RP w Mediolanie. 

Dziesięciu uczniów w wieku od 7 do 9 lat zatańczyło do pieśni „Ostatni mazur”. Po owacjach na stojąco rodziców i młodszych koleżanek i kolegów, Prezes Stowarzyszenia podziękowała wszystkim dzieciom za ogromny wkład w realizację projektu i wręczyła autorom prac plastycznych mini albumy, będące miniaturą dużego albumu, pt. „Powstanie Styczniowe 1863 r. - sylwetki powstańców oczami uczniów Polonijnej Szkoły Podstawowej w Veneto”. Wykonano pamiątkowe zdjęcia i zaproszono do zwiedzenia wystawy.

Projekt został zrealizowany przy częściowym wsparciu finansowym Konsulatu Generalnego RP w Mediolanie z funduszy Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami MSZ. Podczas realizacji projektu dzieci korzystały z zasobów internetu i wideoprojektora, który Polska Ludoteka Rodzinna otrzymała w ramach wsparcia rzeczowego polonijnych ośrodków oświatowych od Fundacji SEMPER POLONIA w roku 2012.

Kontakt:

Stowarzyszenie „Polska Ludoteka Rodzinna”
w/ presso Scuola Materna
"Fondazione Scuola Materna e Nido Integrato di Cav. Chiericati"
Via Roma 42,
Campiglia dei Berici (Vicenza)
www.polskaludoteka.it
tel.:  +39 392 16 19 172

PLR

28.03.2013 10:39 opublikowano w Działamy