Z Krakowa do kanionu Colca

Kajakarze z krakowskiego Akademickiego Klubu Kajakowego ,,Bystrze'' spływali rzekami prawie wszystkich kontynentów świata. Ustanowili dwa rekordy zapisane w Księdze Guinnessa  za przepłynięcie po raz pierwszy najgłębszego kanionu świata Colca w Peru oraz całej Amazonki. „ Zaliczyli” kajakami 12 rzek w Ameryce Łacińskiej i Południowej, trzy największe rzeki Pakistanu, pierwsze 100 km Nilu i wąwóz rzeki Tary w Jugosławii. Można długo wyliczać  ich osiągnięcia, ale najważniejszy w dzisiejszej opowieści jest dla nas ten pierwszy rekord- zdobycie kanionu rzeki Colca. 

Jednym z założycieli  w 1972 r. AKK „Bystrze” był Jerzy Majcherczyk,  ówczesny student  Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W 1979 r. wraz z grupą dziesięciu kolegów, młodych kajakarzy, wybrał się do Peru, by po roku przygód dokonać odkrycia i eksploracji najgłębszego kanionu Ziemi, którym przełamuje się dzika rzeka Colca.  Ukoronowaniem wyprawy stała się książka napisana przez Jerzego Majcherczyka “Zdobycie Rio Colca”, w której opisuje zmagania z dziewiczą rzeką i niedostępnym kanionem. W uznaniu odkrycia Majcherczyk  i jego koledzy  uhonorowani zostali obywatelstwem Arequipy, drugiego co do wielkości miasta Peru.
W grudniu 1981 r., kiedy w Polsce  wprowadzono stan wojenny, krakowscy studenci nadal przebywają za oceanem.  Zaczynają działać bardzo aktywnie, protestując przeciwko stanowi wojennemu i aresztowaniom w kraju. Zakładają w Limie przedstawicielstwo „Solidarności” na Amerykę Łacińską, piszą petycje, organizują msze, koncerty i marsze protestacyjne jak ten, „Solidaridad con Solidarność”,  w którym wzięło udział kilkanaście tysięcy ludzi z całą elitą polityczną i kulturalną Peru na czele . Polscy studenci nie uciekli jednak na długo od trudnej rzeczywistości. Zmuszeni prześladowaniami przez bojówki Komunistycznej Partii Peru opuszczają w lutym 1982 roku ten gościnny kraj i decydują się na powrót do Polski. Wszyscy oprócz Jerzego Majcherczyka, który chory i bez środków do życia „ląduje” w Nowym Jorku,  znajdując na szczęście pomoc i opiekę u Franciszka Procha, ówczesnego prezesa Kongresu Polonii Amerykańskiej. 

Odtąd życie Yurka, jak nazywają go przyjaciele, związane jest ze Stanami Zjednoczonymi. Tutaj zakłada  przedstawicielstwo organizacji „Pomost”, organizuje pomoc dla Polski, współpracuje z  „Głosem Ameryki” i hiszpańskim Radiem Marti. Dzisiaj mieszka w Nowym Jorku, od czasu do czasu w Warszawie , pisze, publikuje, promuje Kanion Colca, tropi polskie ślady w Ameryce Południowej , prowadzi badania hydrograficzne rzek górskich. Opowiada o swoich doświadczeniach podróżniczych na spotkaniach organizowanych w USA, Polsce i innych krajach świata. Założył Oddział Polski The Explorers Club zapraszając do niego wybitnych polskich odkrywców m.in. Tony Halika, Elżbietę Dzikowską i Stanisława Szwarc-Bronikowskiego. W roku 1994 jako jedyny Polak został zaliczony przez redakcję miesięcznika “Paddler” do grona 20 Legend Wioślarstwa a w  2000 roku wybrany przez Amerykański Związek Kajakowy do grupy “100 najlepszych wioślarzy świata XX wieku”.

Jerzy Majcherczyk jest założycielem i prezesem Polonijnego Klubu Podróżnika w USA www.odkrywcy.pl, który promuje polskich odkrywców, podróżników i polską turystykę a także  zrzesza i łączy Polaków mieszkających w Polsce i poza jej granicami.
AL

30.10.2014 12:29 opublikowano w Wiadomości