Jerzy Janowicz

Jerzy Janowicz

Trzeba umieć przegrywać

W polskim świecie sportu i nie tylko tematem numer jeden jest zachowanie 24.letniego tenisisty Jerzego Janowicza /21 pozycja w rankingu WTA/ po dwóch porażkach w meczu z niżej notowanymi tenisistami chorwackimi w ramach meczu o Puchar Davisa, który odbył się na warszawskim Torwarze w dniach 4 – 6 kwietnia 2014 r.

Na konferencji prasowej po przegranym 3:1 meczu z Chorwacją o awans do grupy światowej dostało się nie tylko dziennikarzom, którzy – zdaniem Janowicza – zadawali mu prowokacyjne pytania, ale przy okazji osobom odpowiedzialnym za polski sport i najwyższym władzom. Kiedy dwa lata temu Janowicz wdarł się przebojem do światowej czołówki tenisowej nikomu nie przeszkadzało, że czasami „Jerzykowi” podczas jakiegoś meczu puszczały nerwy. Ale tym razem przeszedł samego siebie i w niezbyt parlamentarnych słowach zaczął wylewać swoją złość na sprawach nie dotyczących bezpośrednio przegranego meczu.

Kiedy w przekazach telewizyjnych cytowane były mało parlamentarne wypowiedzi Janowicza przypomniała mi się postać Stefana Stanisława Paszczyka, nieżyjącego już świetnego trenera i teoretyka sportu, wieloletniego sternika polskiego ruchu olimpijskiego, który w rozmowach z naszymi mistrzami wielokrotnie przypominał im o tym, co w sporcie najważniejsze czyli o umiejętności przegrywania.

- Prawdziwych tytanów sportu powinno cechować nie tylko szacunek dla przeciwnika, kierowanie się zasadami fair play, ale przede wszystkim pokora wobec możliwości porażki – mawiał Stefan Paszczyk. I te Jego słowa brali do siebie najwięksi nasi mistrzowie sportu.

Jerzy Janowicz może jeszcze wiele zwojować w światowym tenisie. Ale jeżeli po każdej porażce będą mu tak puszczały nerwy, jak miało to miejsce w niedzielę, nie wróży to dobrze temu zawodnikowi. Prawdziwi kibice i sympatycy sportu łatwo potrafią odróżnić klasę sportowca po jego zachowaniu. Janowiczowi przydałoby się mniej buty i zarozumiałości, a więcej skromności. Ale to cechuje tylko naprawdę wielkich mistrzów !

Marek Hauszyld

PS. Jestem ciekawy, co o takiej postawie sportowców sądzą Czytelnicy IUVENUM POLONIA. Czekamy na Wasze wypowiedzi i opinie na naszym portalu. A najciekawsze wypowiedzi nagrodzimy książkami o tematyce nie tylko sportowej.   

 

07.04.2014 15:05 opublikowano w Wiadomości