Święty i Święty

Na chwałę Trójcy Przenajświętszej, dla wywyższenia katolickiej wiary i wzrostu chrześcijańskiego życia, na mocy władzy naszego Pana Jezusa Chrystusa, świętych Apostołów Piotra i Pawła, a także Naszej, po uprzednim dojrzałym namyśle, po licznych prośbach o pomoc Bożą i po wysłuchaniu opinii naszych Braci w biskupstwie orzekamy i ogłaszamy świętymi błogosławionych Jana XXIII i Jana Pawła II i wpisujemy ich w poczet świętych i polecamy, aby w całym Kościele byli oni czczeni z oddaniem pośród świętych. W Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego – tymi słowami papież Franciszek ogłosił świętymi dwóch swoich wielkich poprzedników na stolicy piotrowej, wywołując radość tysięcy wiernych, zgromadzonych na placu Świętego Piotra. Po wygłoszeniu przez papieża formuły kanonizacyjnej relikwie świętych Jana Pawła II i Jana XXIII przyniosła do ołtarza Floribeth Mora Diaz, Kostarykanka uzdrowiona przez papieża Polaka.

W czasie mszy kanonizacyjnej Franciszek nazwał obydwu świętych ludźmi mężnymi, którzy złożyli Kościołowi i światu świadectwo dobroci Boga i Jego miłosierdzia. - Byli kapłanami, biskupami i papieżami XX wieku – powiedział papież. - Poznali jego tragedie, ale nie byli nimi przytłoczeni. Silniejszy był w nich Bóg, silniejsza była w nich wiara w Jezusa Chrystusa, Odkupiciela człowieka i Pana historii, silniejsze było w nich miłosierdzie Boga. Jan XXIII i Jan Paweł II współpracowali z Duchem Świętym, aby odnowić i dostosować Kościół do jego pierwotnego obrazu, który nadali mu święci w ciągu wieków.

W mszy kanonizacyjnej wziął udział emerytowany papież Benedykt XVI i około 800 tysięcy pielgrzymów, którzy przybyli do Rzymu z całego świata. Ponad połowa z nich to Polacy, a wśród nich prezydent Bronisław Komorowski i byli prezydenci – Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski oraz premier Donald Tusk. 

W całej Polsce watykańskie uroczystości wspólnie oglądało i dziękowało za kanonizację Jana Pawła II i Jana XXIII tysiące wiernych. Tak było na placu Piłsudskiego i przed Świątynią Opatrzności Bożej w Warszawie, tak było w Krakowie i w krakowskich Łagiewnikach, gdzie świętością obydwu wielkich papieży cieszyli się wierni z Polski i pielgrzymi ze Słowacji.

W Wadowicach, rodzinnej miejscowości Karola Wojtyły, zabrzmiała jedna z ulubionych pieśni papieża – „Barka". W chwili, gdy papież Franciszek ogłosił obydwu papieży świętymi, w niebo poszybowały białe i żółte balony.

Warto przypomnieć, że droga Jana Pawła II do świętości została uznana za najszybszą w najnowszej historii Kościoła. Papież Benedykt XVI zgodził się na otwarcie procesu beatyfikacyjnego już w miesiąc i 11 dni po jego śmierci, a 5 lipca 2013 r. papież Franciszek zgodził się na kanonizację. Data została wyznaczona na konsystorzu 30 września, w czasie którego papież i kardynałowie ustalili, że Jan Paweł II zostanie świętym 27 kwietnia 2014 r.

mp

 

27.04.2014 19:34 opublikowano w Wiadomości