Święto Konstytucji 3 Maja

„W imię Boga, w Trójcy Świętej jedynego. 

Stanisław August z Bożej łaski i woli Narodu Król Polski, Wielki Książę Litewski, Ruski, Pruski, Mazowiecki, Żmudzki, Kijowski, Wołyński, Podolski, Podlaski, Inflancki, Smoleński, Siewierski i Czernichowski, wraz ze Stanami Skonfederowanymi, w liczbie podwójnej naród polski reprezentującymi. 

Uznając, iż los nas wszystkich od ugruntowania i wydoskonalenia konstytucji narodowej jedynie zawisł, długim doświadczeniem poznawszy zadawnione rządu naszego wady, a chcąc korzystać z pory, w jakiej się Europa znajduje i z tej dogorywającej chwili, która nas samym sobie wróciła, wolni od hańbiących obcej przemocy nakazów, ceniąc drożej nad życie, nad szczęśliwość osobistą, egzystencję polityczną, niepodległość zewnętrzną i wolność wewnętrzną narodu, którego los w ręce nasze jest powierzony, chcąc oraz na błogosławieństwo, na wdzięczność współczesnych i przyszłych pokoleń zasłużyć, mimo przeszkód, które w nas namiętności sprawować mogą dla dobra powszechnego, dla ugruntowania wolności, dla ocalenia Ojczyzny naszej i jej granic z największą stałością ducha, niniejszą konstytucję uchwalamy i i; tę całkowicie za świętą, za niewzruszoną deklarujemy, dopóki by naród w czasie prawem przepisanym, wyraźną wolą swoją nie uznał potrzeby odmienienia w niej jakiego artykułu. Do której to konstytucji dalsze ustawy sejmu teraźniejszego we wszystkim stosować się mają” – odczytaniem preambuły Ustawy rządowej z 3 maja 1791 r. rozpoczęły się w sobotę na Placu Zamkowym w Warszawie obchody 223 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, bo pod taką nazwą zapisała się w naszej historii. Chociaż obowiązywała tylko przez rok do dziś stanowi ważny element pamięci zbiorowej Polaków.

Pogoda nas nie rozpieszcza w ramach majówki z Polską, ale wiadomo – taki mamy klimat – zaczął prezydent Komorowski swoje wystąpienie przed Zamkiem Królewskim, wywołując serdeczny śmiech słuchaczy. Cieszmy się z tego, że jest dobry klimat, dobra pogoda dla Polski w sensie politycznym, przez całe 25 lat naszej wolności – dodał prezydent

Obalona Konstytucja 3 Maja została na pokolenia przestrogą i wskazówką – zauważył Bronisław Komorowski. Do dzisiaj przypomina, że nie ma wolności bez nowoczesności. W tym roku świętujemy 25-lecie ponownego odzyskania wolności. Świętujemy jednocześnie 25 lat trudnego, ale owocnego procesu modernizacji kraju, rozpoczętego w 1989 roku. Ta strategia doprowadziła nas 15 lat temu do członkostwa w NATO, a 10 lat temu do Unii Europejskiej. Dzieło naprawy Rzeczypospolitej rozpoczęliśmy od wielkiej reformy politycznej, społecznej i gospodarczej. Konstytucja z roku 1997 była ukoronowaniem tego procesu. Doceniając dzisiaj wielkość myśli twórców Konstytucji sprzed 223 lat doceńmy i własne dzieło – bezpieczną, europejską i rozwijającą się III Rzeczpospolitą. Szanujmy naszą współczesną konstytucję. Doceńmy efekty naszej walki, naszych wyrzeczeń i poświęceń, efekt naszej pracy i wysiłku, mądrości twórców odrodzonej, demokratycznej i niepodległej ojczyzny – zaapelował prezydent.

mp

03.05.2014 14:22 opublikowano w Wiadomości