Prof. Alfred Hałasa doktorem honoris causa krakowskiej Akademii Sztuka Pięknych

We wtorek 18 listopada 2014 r.Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie nadała prof. Alfredowi Hałasie wybitnemu grafikowi, plakaciście i projektantowi wzorów wyrobów przemysłowych tytuł doktora honoris causa. Uroczyste przyznanie tytułu Alfredowi Hałasie odbyło się podczas specjalnego posiedzenia Senatu ASP.

Jak podkreśliły władze ASP prof. Hałasa jest jednym z najwybitniejszych absolwentów renomowanej krakowskiej szkoły w jej długich dziejach. Na co dzień  pracuje na kanadyjskim Uniwersytecie Quebec, gdzie znajduje się słynna szkoła designu. W wygłoszonej w trakcie ceremonii laudacji prof. Władysław Pluta zaznaczył, że prof. Hałasa przyczynił się nie tylko do rozsławienia na całym świecie szkoły projektowania Uniwersytetu Quebec w Montrealu, ale także osiągnięć krakowskiej ASP.

Polsko-kanadyjski artysta współorganizuje od lat międzynarodowe warsztaty Design International, prowadzone przez największych projektantów na świecie. W galerii krakowskiego Wydziału Form Przemysłowych ASP można obecnie oglądać wystawę plakatów  prof. Hałasy. W Kanadzie współtworzył laboratorium badań eksperymentalnych w komunikacji wizualnej „Bretelle” oraz Centrum Designu.

Prof. Hałasa ma na swoim koncie około 300 plakatów do sztuk teatralnych, filmów i wystaw. Jego dzieła, wystawiano na niemal wszystkich biennalach sztuki graficznej i użytkowej na świecie, znajdują się także w muzeach, bibliotekach i prywatnych kolekcjach w Ameryce Północnej, Europie i Azji. ( gz)
źródło: PAP

19.11.2014 11:22 opublikowano w Wiadomości