Polak potrafi

Jest takie powiedzenie – cudze chwalicie, swego nie znacie. Jakże często postępujemy zgodnie z tymi słowami. Zachwycamy się pomysłami, talentem, bystrością, intelektem różnych światowych twórców, artystów, wynalazców nie wiedząc, że to pomysł, talent, lub wynalazek Polaka. Prawda, że rzadko wykorzystany w Polsce ale to nie znaczy, że nie możemy powiedzieć- tak , to nasi rodacy są tacy dobrzy. A oto kilka przykładów, o których , być może, nie wiecie.

Wycieraczki do szyb

Spadający na szyby deszcz i metronom wybijający takt podsunęły wybitnemu XIX -wiecznemu polskiemu pianiście, kompozytorowi i pedagogowi  Józefowi Hofmannowi pewien pomysł. Otóż skojarzenie deszczu i pracującego metronomu wykorzystał do opracowania mechanizmu wycieraczek do szyb samochodowych. Pomysł spodobał się właścicielowi koncernu Forda  i zastosowany został w produkcji samochodów tej marki.

Spinacz do papieru

To też  wynalazek Józefa Hofmanna. Denerwowały go rozsypujące się ciągle kartki nut i postanowił spiąć je tym, co miał pod ręką czyli drucikiem. A że był muzykiem, spinacz uformował w  kształt klucza wiolinowego. Ideę Hofmanna zaadaptował angielski przedsiębiorca William Middlebrook, który skonstruował maszynę do zwijania drutu w formę stylizowanego klucza wiolinowego. I tak mamy spinacze, tyle że teraz plastikowe.

Podkład  w płynie

Wszystkie kobiety na całym świecie znają kosmetyki firmy Max Factor. Ale ile z nich wie, że stworzył je Polak Maksymilian Faktorowicz !  Pierwsze na świecie kosmetyki wodoodporne, sztuczne rzęsy, błyszczyk, peruki wykonane z naturalnych włosów, 12 odcieni płynnego podkładu to wynalazki Faktorowicza. Jako pierwszy użył słowa „make-up” i pierwszy zapakował kosmetyki do tubek. Urodził się 15 września 1872 roku w Zduńskiej Woli. Jako 14-latek zaczął pracować jako pomocnik aptekarza i dentysty. Te praktyki dały mu okazję do eksperymentowania z mieszankami kremów, perfum i innych kosmetyków. W wieku 20 lat założył w Moskwie własny sklep  drogeryjno – perukarski. Zajmował się też charakteryzacją aktorów Cesarskiego Teatru Imperialnego. W 1904 roku Maksymilian Faktorowicz wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Bardzo szybko stał się, powiedzielibyśmy dzisiaj, makijażystą  hollywoodzkich aktorów a pod jego salonem fryzjersko –kosmetycznym zaczęły się ustawiać kolejki gwiazd filmowych. W 1929 roku Maksymilian Faktorowicz otrzymał nagrodę Oscara za charakteryzację do filmu „Frankenstein”.

Witaminy

Pierwsza odkryta witamina B1 została wydzielona z otrębów ryżowych przez polsko- brytyjsko-amerykańskiego biochemika Kazimierza Funka w 1913 roku. Wprowadził on również nazwę witamina jako grupy związków niezbędnych dla zachowania zdrowia i prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Funk był również twórcą nauki o witaminach.

Zespół The Doors

Ta słynna  amerykańska grupa rockowa, powstała w lipcu 1965 a rozwiązana w 1972 roku, to „dziecko” nie tylko wokalisty Jima Morrisona. Do powstania grupy w dużej mierze przyczynił się także  klawiszowiec  Raymond Daniel Manczarek Jr. zwany Ray Manzarek, którego rodzice byli imigrantami z Polski. Zmarły w zeszłym roku Manzarek po zakończeniu współpracy z The Doors  zdobył uznanie jako producent, reżyser i pisarz.

Pojazd księżycowy

Mieczysław Bekker, polski inżynier i naukowiec urodził się w 1905 r. w Strzyżowie pod Hrubieszowem. Po ukończeniu szkół i odbyciu służby wojskowej do wybuchu II Wojny Światowej pracował w różnych instytutach badawczych zajmując się głównie mechaniką pojazdów terenowych. W 1939 r. Mieczysław Bekker uczestniczył w kampanii wrześniowej, a następnie wraz z cofającymi się wojskami przekroczył granicę z Rumunią, skąd przedostał się do Francji. Tam zatrudniono go jako wysokiej klasy specjalistę w Wydziale Czołgów Ministerstwa Uzbrojenia w Paryżu. Później przeniósł się do Kanady, gdzie pracował w Biurze Badań Broni Pancernej, wreszcie w 1955 roku wyjechał do USA.  Pracował w Wojskowym Laboratorium Pojazdów Terenowych i prowadził wykłady na politechnice, wkrótce został profesorem Uniwersytetu w Michigan, a następnie przyjął posadę dyrektora Instytutu Badań koncernu samochodowego General Motors w Santa Barbara. W 1969 r. nadeszła wielka chwila lądowania człowieka na Księżycu. NASA ogłosiła wówczas konkurs na zbudowanie pojazdu zdolnego poruszać się po Srebrnym  Globie. Zespół konstruktorów pod kierownictwem profesora Bekkera podjął wyzwanie, wygrali konkurs i  skonstruowali pojazd księżycowy LRV(Lunar Roving Vehicle). Wykonał go  koncern General Motors w kooperacji z zakładami Boeing. Profesor Bekker był autorem całości rozwiązań technicznych, które zapewniały poruszanie się pojazdu po gruncie księżycowym. LVR transportował astronautów oraz ich sprzęt podczas trzech lotów załogowych na Księżyc – misje Apollo 15, 16 i 17 .

Warner Bros

Tę jedną z największych obecnie na świecie wytwórni filmowych założyli trzej polscy emigranci żydowskiego pochodzenia urodzeni w Krasnosielcu na Mazowszu: Aaron, Szmul i Hirsz Wonsal. Czyli braci Warner- Albert, Sam i Harry. Po przyjeździe do Ameryki zmienili nazwisko i imiona – to wtedy zaistnieli jako Albert, Sam i Harry Warner czyli późniejsi Warners Bros. Zastawili rodzinny majątek, dzieki czemu pozyzyskali kapitał, który przeznaczyli na zakup projektora. W dwadzieścia lat później, 4 kwietnia 1923 r., założyli wytwórnię filmową. Znaczącym dokonaniem Warner Bros. w historii światowego kina było wyprodukowanie pierwszego dźwiękowego filmu „Śpiewak jazzbandu”.

03.12.2014 19:08 opublikowano w Wiadomości