Polacy z Donbasu już w Polsce

13 stycznia 2015 r. rozpoczęła się ewakuacja  Polaków i osób polskiego pochodzenia. To ogromna operacja logistyczna zorganizowana przez MSZ i MSW. Pierwsza grupa naszych rodaków jest już w Polsce, a w sumie w ośrodkach w województwach warmińsko-mazurskim i pomorskim znajdzie się 180 osób. W ostatniej chwili z repatriacji zrezygnowało kilkanaście osób.

Od pierwszych dni  2015 r. Polacy z terenów kontrolowanych przez separatystów byli przewożeni do Charkowa, gdzie ekipa polskiego MSZ na czele z wiceministrem Konradem Pawlikiem przygotowywała odpowiednie procedury i dokumenty, by cała operacja przebiegła bez zakłóceń. Wszyscy przewiezieni z terenów walk na Ukrainie zostali zakwaterowani w hotelach w Charkowie, zapewniono im opiekę i wyżywienie. Każda z osób repatriowanych może zabrać ze sobą 30 kg osobistego bagażu.

W Polsce Polacy z Donbasu zostaną zakwaterowani w ośrodkach MSW i w trakcie półrocznego pobytu będą się przygotowywać do zamieszkania na stałe w Polsce. Ten czas zostanie poświęcony intensywnej nauce i doskonaleniu języka polskiego, a także kursom zawodowo-społecznym. Repatriantom z Ukrainy chcą pomagać  władze samorządowe oraz organizacje pozarządowe.

Przypomnijmy, że wg oceny polskiego MSZ na terenach Donbasu i innych rejonów Ukrainy zajętych przez separatystów żyło przed rozpoczęciem walk ok. 4 tys. Polaków i osób polskiego pochodzenia, z czego większość opuściła już swoje domostwa. Znikomej części samodzielnie udało się zamieszkać  w Polsce dzięki pomoc y rodziny i przyjaciół, a kilkuset czasowo przeniosła się na tereny Ukrainy nie objęte walkami. mh

13.01.2015 12:04 opublikowano w Wiadomości