Plac Świętego Piotra

Plac Świętego Piotra

Dzisiaj błogosławieni, jutro święci

Trzy dni – od dzisiaj do poniedziałku – będą trwały nad Tybrem najważniejsze uroczystości towarzyszące kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII. W drodze do Rzymu jest jeszcze ponad pół miliona pielgrzymów z Polski. Wcześniej nasi rodacy przybywali do Wiecznego Miasta na piechotę, biegnąc, jadąc na rowerach i motocyklach, pociągami i autokarami, a ostatni na kanonizację obydwu wielkich papieży dotrą specjalnie wyczarterowanymi samolotami.

W nocy z soboty na niedzielę w kilkunastu kościołach w centrum Rzymu odbędzie się modlitewna Noc Miłosierdzia Polskie uroczystości, z udziałem metropolity krakowskiego kardynała Stanisława Dziwisza, rozpoczną się o godzinie 20.00 w kościele San Agnese in Agone na Piazza Navona w centrum Rzymu. Po Apelu Jasnogórskim o 21.00 odprawiona zostanie msza święta.

W niedzielę o godz. 10.00 rozpocznie się msza kanonizacyjna pod przewodnictwem papieża Franciszka. Wiadomo już, że papież nie będzie objeżdżał placu – zrobi to dopiero po zakończeniu liturgii i południowej modlitwie Regina coeli. Pielgrzymi z Polski, którzy nie zmieszczą się na placu Świętego Piotra, będą mogli obejrzeć mszę kanonizacyjną i wysłuchać jej w języku polskim na Piazza Navona, gdzie specjalnie w tym celu zostanie ustawiony wielki telebim. 

W poniedziałek o godzinie 10.00 na placu Świętego Piotra mszę dziękczynną za kanonizację Jana Pawła II i Jana XXIII odprawi archiprezbiter bazyliki watykańskiej kardynał Angelo Comastri. Wezmą w niej również udział prezydent Bronisław Komorowski z małżonką Anną.

Polskie uroczystości zamknie o godz. 20.00 w bazylice Santa Maria Maggiore koncert dziękczynny za kanonizację Jana Pawła II "Te Deum Laudamus" w wykonaniu zespołów: Mazowsze, Śląsk oraz DesOrient. Warto przypomnieć, że po raz ostatni zespoły Mazowsze i Śląsk śpiewały razem właśnie w Watykanie dla Jana Pawła II podczas Narodowej Pielgrzymki Polaków w lipcu 2000 roku. W programie koncertu znajdą się utwory Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Wojciecha Kilara, Ignacego Jana Paderewskiego, Witolda Lutosławskiego, a także Michała Lorenca i Andrzeja Kurylewicza oraz tradycyjne polskie pieśni, począwszy od "Bogurodzicy".

Natomiast w Warszawie watykańska msza kanonizacyjna będzie transmitowana na placu Piłsudskiego oraz przed Świątynią Opatrzności Bożej, po której w wielu kościołach rozpoczną się msze dziękczynne. Wieczorem, o godzinie 20.00 w Archikatedrze św. Jana zaplanowano koncert Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II "Do Źródła". W programie muzyka cerkiewna, średniowieczna, z elementami gospel i chorału gregoriańskiego przeplatana cytatami biblijnymi. Natomiast przed kościołem św. Anny do 27 kwietnia będzie stała "strefa JP2" - w godzinach rannych i południowych będą stąd startowali uczestnicy gry miejskiej "Do źródeł", a popołudniami i wieczorami będą się odbywały spotkania, debaty, filmy i koncerty.

Wiele uroczystości odbędzie się również w Centrum Opatrzności Bożej w Wilanowie. W niedzielę o godz. 9.00 rozpocznie się msza św. w Panteonie Wielkich Polaków, a o 10.00 transmisja uroczystości kanonizacyjnych z Rzymu. Około 12.30 zacznie działać miasteczko dla dzieci, gdzie całe rodziny będą mogły wziąć udział w grze "Wszyscy jedziemy do Rzymu". Jej uczestnicy wyruszą w podróż "ciuchcią papieską" do symbolicznego Rzymu, gdzie w labiryncie będą mogli poznać wymiary świętości Jana Pawła II. 

Na telebimach wyświetlane będą filmy poświęcone Janowi Pawłowi II, m.in. "Pielgrzym", "Wujek", "Szukałem Was". Będzie też można zobaczyć co do tej pory zostało zrobione w Muzeum Jana Pawła II i prymasa Stefana Wyszyńskiego. 

godz. 13.30 rozpocznie się msza święta dziękczynna za kanonizację, którą poprowadzi biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Józef Górzyński. Od godz. 15.00 będzie można zwiedzać Panteon Wielkich Polaków, a uroczystości w tym miejscu zakończą się około 18.00.

mp

26.04.2014 16:02 opublikowano w Wiadomości