Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to święto wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004 r., obchodzone między Świętem Pracy 1 maja i Świętem Konstytucji 3 Maja. 2 maja obchodzony jest też Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Poselski projekt posłów PO w sprawie zmiany ustawy o godle, barwach i hymnie RP, ustanawiający m. in. Dzień Flagi RP wpłynął do laski marszałkowskiej 15 października 2003 r. Data święta, jak wynika z poselskiego uzasadnienia, nie była przypadkowa – chodziło o dzień, w którym Polakom towarzyszą refleksje o szczytnych kartach historii Polski i jednocześnie nawiązujący do obchodów Światowego Dnia Polonii. Albowiem 2 maja obchodzony jest również Dzień Polonii i Polaków za Granicą – święto ustanowione przez Sejm z inicjatywy Senatu RP w dowód uznania „wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc Krajowi w najtrudniejszych momentach”.

Fundacja SEMPER POLONIA zachęca wszystkich, którym droga jest biało-czerwona do zawieszenia jej 2 maja w miejscach zamieszkania, aby zamanifestować swoje przywiązanie do polskiej historii i tradycji.

mp

 

 

30.04.2014 09:22 opublikowano w Wiadomości