Parada Pulaskiego w Nowym Jorku
Historyczna osada w Jamestown

Lokalne polskie parady odbywają się w wielu miastach USA

Październik miesiącem polskiego dziedzictwa w USA

Co roku amerykańska Polonia oddaje hołd pierwszym rodakom, którzy już na początku XVII w. przybyli do Nowego Świata, by w kolejnych dekadach i stuleciach budować potęgę gospodarczą, militarną i polityczną nowej Ojczyzny. Dziś Polacy są jedną z najliczniejszych i najbardziej wyrazistych grup etnicznych w Stanach Zjednoczonych. Na wzór kraju...więcej»

30.09.2010

Młoda brytyjska Polonia na haju

Coraz więcej polskich emigrantów w Zjednoczonym Królestwie i Irlandii ubarwia swój emigracyjny byt przy pomocy używek. I to już nie tylko piwa czy wódki. Te, jak donoszą polonijne media, powoli idą w odstawkę. Coraz powszechniejsze stają się natomiast narkotyki.więcej»

29.09.2010
Władze Nowego Jorku chcą zamienić Greenpoint w Mekkę bezdomnych

Polska dzielnica śmietnikiem Nowego Jorku? Mieszkańcy protestują

Mieszkańcy Greenpointu ostro sprzeciwiają się planom władz, które chcą zrealizować w tej części metropolii kolejną kontrowersyjna inwestycję. Po wybudowanych ogromnej oczyszczalni ścieków i stacji przeładunku śmieci, które i tak nie radzą sobie z zanieczyszczeniem środowiska wywoływanym przez liczne fabryki, miasto chce uruchomić w tym miejscu...więcej»

29.09.2010

Litwa: Polacy nieugięci w walce o nazwiska i ulice

Mimo surowych kar pieniężnych i odgórnego zakazu Polacy na Litwie wciąż wieszają, obok litewskich, tablice z nazwami ulic po polsku. Po administracyjnym nakazie używania nazwisk w wersji litewskiej, spór o podwójne nazewnictwo ulic stał się kolejnym frontem walki o zachowanie polskości w tym kraju. Choć na Litwie mieszka obecnie od 220 do 300...więcej»

15.09.2010
Plansza tytułowa wystawy
Wanda Seliwanowska przedstawia
"Rodzinne" zdjęcie gości

Szlakiem gen. Andersa wczoraj i dziś

Polonia z rosyjskiego Orenburga wciąż zaskakuje aktywnością. Ledwo skończył się bogaty w wydarzenia sezon wakacyjny, a już jej staraniem otwarto w Centralnej Bibliotece Wojskowej w Warszawie ekspozycję „Szlakiem Generała Andersa – z Rosji na Monte Cassino. Orenburg VIII 1941-II 1942”. Przygotowana przez Orenburskie Obwodowe...więcej»

15.09.2010
Fot. SXC

Repatriacja: Ameryka też zbiera podpisy

Polonia z Chicago przyłączyła się do akcji zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy repatriacyjnej, o której pisaliśmy na IUVE.PL obszernie wczoraj. Przypomnijmy, że nowa ustawa ma umożliwić powrót do Polski osobom deportowanym i zesłanym przez władze radzieckie oraz ich rodzinom. Aby mogła trafić pod obrady Sejmu, trzeba do 15...więcej»

10.09.2010
Wyświetlono artukyły od 251 do 256 ze wszystkich 256