Jerzy Porebski, guru polskich szant i dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Szant i Ballad Morskich „New York Shanties 2010”. Fot. zagle.com.pl

Polonijne wilki morskie rozkołyszą Wschodnie Wybrzeże USA

Dziś w Nowym Jorku startuje polonijny Międzynarodowy Festiwal Szant i Ballad Morskich „New York Shanties 2010”. Na trzydniowej imprezie wystąpią najbardziej znani polscy wykonawcy tego gatunku oraz amerykańscy i kanadyjscy polonusi śpiewający o morzu. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest guru polskich szant Jerzy Porębski. więcej»

15.10.2010

Polska jesień w Dzikim Polu

We wsi Kamienka w rejonie Dobropolja odbył się III Regionalny Festyn „Polska Jesień w Dzikim Polu”, w którym wzięły udział artyści i zespoły twórcze reprezentujące gospodarzy oraz środowiska polonijne z Krasnoarmiejska, obwodu Zaporoskiego, Makiejewki i Doniecka.więcej»

14.10.2010
Zamek Jana Żylińskiego przy Park View Road na londyńskim Ealingu

Komu wadzi polski pałac w Londynie?

W ubiegłym roku Jan Żyliński, jeden z najbogatszych polonusów w Wielkiej Brytanii zakończył kapitalny remont swojego pałacu przy Park View Road na londyńskim Ealingu. Urządzony w stanisławowskim stylu budynek to dziś jedno z najczystszych i najpiękniejszych miejsc w całej angielskiej stolicy, a przy tym, zgodnie z wolą właściciela, coraz...więcej»

14.10.2010
Wileńska Rossa to miejsce magiczne

Wileńska Stara Rossa znów zapłonie

W Wilnie rozpoczęła się pod hasłem „Światełko dla Rossy” akcja zbierania zniczy. Harcerze i młodzież szkolna zapalą je w dniu Wszystkich Świętych na tym najstarszym, liczącym blisko 250 lat wileńskim cmentarzu, określanym mianem polskiej nekropolii narodowej.więcej»

14.10.2010
Panorama Kowna

Za Litwinami czy przeciw Polakom?

Kowno będzie szerzyć litewskość i tradycje patriotyczne na Wileńszczyźnie. Zakłada to podpisana właśnie umowa o współpracy między samorządem Kowna a znanym z antypolskiej działalności stowarzyszeniem Vilnija.więcej»

13.10.2010
Anne Applebaum. Fot. www.robertamsterdam.com

Anne Applebaum odwiedzi polską katedrę na CCSU

Katedra Historii Polski i Polonii im. Stanisława A. Blejwasa na amerykańskim Uniwersytecie Central Connecticut State University w New Britain zaprasza na spotkanie z Anne Applebaum. Laureatka nagrody Pulitzera, a prywatnie żona Ministra Spraw Zagranicznych Radosława Sikorskiego odwiedzi uczelnię w ramach serii Bogusława Nowakowskiego pt....więcej»

12.10.2010

Amerykański sen przerwany deportacją

Na festiwalu filmowym w Chicago duże zainteresowanie wzbudził dokument „Amerykańskie wesele Tony’ego i Janiny” (Tony and Janina’s American Wedding). Reżyserka Ruth Leitman opowiada w nim historię polskiej rodziny rozdzielonej przez deportację.więcej»

12.10.2010

Znajoma Polonia – miłość i wartości

Powszechnie wiadomo, że miłość może nas spotkać dosłownie wszędzie. Są pary, które poznały się na wycieczce, w autobusie, w szkole. Każda z nich ma inną, niesamowitą historię.więcej»

11.10.2010
Sielankowy pejzaż Bukowiny
Delegacja Senatu RP z uczniami polskiej szkoły w Pojana Mikuli. Jeszcze z Krystyną Bochenek i Maciejem Płażyńskim, którzy zginęli pod Smoleńskiem

Zbliżenie na Polaków w Rumunii

W najbliższą sobotę polska szkoła w Pojanie Mikuli na rumuńskiej Bukowinie otrzyma imię Krystyny Bochenek, wicemarszałek Senatu RP, która zginęła w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. W uroczystości nadania imienia szkole oraz odsłonięcia tablicy pamiątkowej weźmie udział marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz, senatorowie, a także rodzina...więcej»

07.10.2010
Wśród zbiorów Instytutu. Fot. www.pilsudski.org

Piłsudski w Nowym Jorku zaprasza do współpracy

Jedna z najważniejszych polskich instytucji zagranicą, Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce, przypomina o swoim nieustającym apelu o przekazywanie pamiątek związanych z Polską i polską emigracją.więcej»

05.10.2010
Wyświetlono artukyły od 241 do 250 ze wszystkich 256