Uczestnicy zjazdu PALA. Fot. www.palalib.org

Zachęcają do czytania, troszczą się o prawdę historyczną

Pod koniec lutego w Chicago odbył się pierwszy walny zjazd Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Ameryce (PALA). W sali głównej Muzeum Polskiego w Ameryce podsumowano inauguracyjne 12 miesięcy działalności organizacji oraz określono kierunek działań na rzecz przyłączenia do niej kolejnych placówek bibliotecznych z terenu USA, posiadających w...więcej»

04.03.2011
Bożena Jarnot (w marynarskiej czapce) ze swoimi polskimi przyjaciółmi z Hawajów. Fot. Archiwum Hawaii Polonia Tours
Ślub na Hawajach zawarło już kilkudziesięciu Polaków. Bożena Jarnot nie chce jednak zdradzić dokładnej statystyki

Sakramentalne „Tak” na Hawajach? Polonia pomoże

Niedawno pisaliśmy o coraz popularniejszej turystyce ślubnej Polaków. Paryż, Rzym, Praga, a nawet egzotyczne Karaiby - to ulubione kierunki wypraw nadwiślańskich narzeczonych, którzy pragną sformalizować swój związek w wyjątkowy sposób. Okazuje się, że oprócz krajowych i międzynarodowych pośredników, ciekawą ofertę weselną dla Polaków mają także...więcej»

03.03.2011
Ewa Farna, gwiazda polsko-czeska. Fot. ewa-farna-teksty.bloog.pl

Policzą także w Czechach. „Przyznajcie się do polskości”

Od 26 marca do 14 kwietnia w Czechach odbywać się będzie powszechny spis ludności. Twarzą kampanii zachęcającej Polaków mieszkających w tym kraju do zadeklarowania w badaniu polskiego pochodzenia została gwiazda polskiej i czeskiej estrady Ewa Farna.więcej»

02.03.2011

Wielkie liczenie na Litwie. Polaku - spisz się!

Na Litwie rozpoczął się dziś powszechny spis ludności, pierwszy od czasu, gdy ten kraj został członkiem Unii Europejskiej. Potrwa dwa miesiące, a jego wstępne wyniki będą znane na początku września.więcej»

01.03.2011
Fot. Barbara Schubert, Marcin Piwowar, Bogdan Wasilewski

Austriaccy polonusi znów zakręcili parkietem

Jak co roku w drugą sobotę lutego swój tradycyjny bal zorganizowała tyrolska Polonia. Wzorem lat ubiegłych szesnasta edycja imprezy zgromadziła również rodaków z innych austriackich miast, a także Niemiec, Hiszpanii, Albanii, Bułgarii, Francji i Turcji. więcej»

25.02.2011
Nowy portal lwowskich stypendystów Fundacji SEMPER POLONIA

Lwowscy stypendyści SEMPER POLONIA z nową stroną www

Na początku stycznia wystartowała nowa strona internetowa Klubu Stypendystów Fundacji SEMPER Polonia we Lwowie. Witryna ma być głównym kanałem informacyjnym Klubu, źródłem wiedzy o jego członkach i ich aktywności oraz medium pośredniczącym w kontaktach z pozostałymi Klubami z okolic tego ukraińskiego miasta. więcej»

23.02.2011

Niemcy: Zakładają polską partię

Od wielu lat niemiecka Polonia domaga się przyznania statusu mniejszości w tym kraju. Do dziś jednak niemiecki rząd pozostaje głuchy na te żądania. Za sprawą inicjatywy znanego polskiego prawnika głos rodaków będzie jeszcze bardziej doniosły.więcej»

23.02.2011

Studniówkowa tradycja żywa także w Chicago

Sezon studniówkowy w polskich liceach powoli zbliża się do końca. Wśród ostatnich, którzy rozpoczęli odliczanie do matury byli uczniowie polonijnych szkół języka polskiego. Na wspólnym balu maturalnym polskich placówek oświatowych w Chicago bawiło się w miniony weekend przeszło sześciuset uczniów. więcej»

22.02.2011
Dom Kultury Polskiej w Wilnie to mekka polskich artystów na Litwie. Fot. www.polskidom.lt 
Dzień Dziecka A.D. 2008 w DKP

Od dekady w służbie wileńskim Polakom

Bez niego trudno jest sobie wyobrazić życie kulturalne i społeczne polskich mieszkańców Wilna. Dom Kultury Polskiej w tym mieście obchodził w miniony weekend 10. urodziny.więcej»

21.02.2011

O Karcie Polaka w białoruskiej telewizji

Białoruska telewizja państwowa poświęca ostatnio Polsce sporo uwagi, starając się przedstawić nas w negatywnym świetle. Na warsztat wzięła m.in. Kartę Polaka. więcej»

18.02.2011
Wyświetlono artukyły od 191 do 200 ze wszystkich 256