Włoscy prawnicy bezpłatnie pomagają Polonii

Już w ponad 30 włoskich miastach działają Avvocati di strada, czyli adwokaci ulicy. To prawnicy, którzy bezpłatnie udzielają porad i pomocy prawnej. Pierwsze takie grupy powstały 12 lat temu w Bolonii.

Do ogólnokrajowego stowarzyszenia Associazione Avvocato di strada należą tysiące młodych adwokatów , którzy służą nie tylko poradą prawną, ale i uczestniczą w procesach. Mogą pochwalić się wieloma sensacyjnymi zwycięstwami w sądzie.

Ich klienci to głównie cudzoziemcy, imigranci, zwolnieni z pracy, zadłużeni, osoby żyjące w separacji, rozwodnicy, ale też emeryci i ludzie wegetujący na pograniczu ubóstwa.

Imigrantom zazwyczaj potrzebna jest podstawowa pomoc w zdobyciu zameldowania. Bez dokumentu nie mają szans pracę i bezpłatne leczenie. Nie mogą też starać się o mieszkanie komunalne ani zasiłek.

Obywatelom Włoch i z Unii Europejskiej, adwokaci służą pomocą w składaniu skarg i zażaleń do pracodawcy, a na przykład rozwodnikom - w walce o dom czy majątek.

Wykaz miast i szczegółową listę punktów, gdzie można zgłaszać się po takie porady prawne znaleźć można na stronie: http://www.avvocatodistrada.it/

MZ/naszswiat.net

07.12.2012 13:55 opublikowano w Tym żyje Polonia