Fot. SXC

Fot. SXC

Repatriacja: Ameryka też zbiera podpisy

Polonia z Chicago przyłączyła się do akcji zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy repatriacyjnej, o której pisaliśmy na IUVE.PL obszernie wczoraj.

Przypomnijmy, że nowa ustawa ma umożliwić powrót do Polski osobom deportowanym i zesłanym przez władze radzieckie oraz ich rodzinom. Aby mogła trafić pod obrady Sejmu, trzeba do 15 września zebrać pod nią 100 tys. podpisów popierających ją obywateli.

Inicjatorką akcji zbierania podpisów w Chicago jest Barbara Bilszta, dyrektor generalna Orkiestry Symfonicznej im. Ignacego Jana Paderewskiego. Jak powiedziała w rozmowie z PAP sprawy Polaków na Wschodzie są jej szczególnie bliskie, bo jej rodzina została bardzo dotkliwie dotknięta działaniami radzieckiego rządu.

Zdaniem Bilszty ustawa repatriacyjna ułatwi powrót do Polski wielu osobom deportowanym i zesłanym. – Nie jest to akcja polityczna. Jest to akcja obywatelska, społeczna. Odruch ludzi, którzy są wrażliwi na losy naszych rodaków zza wschodniej granicy – uważa Bilszta.

Akcja zbierania podpisów w Chicago trwać będzie do poniedziałku. W tym dniu listy z podpisami przesłane zostaną samolotem z Chicago do Warszawy. Osoby, które posiadają polskie obywatelstwo, mogą złożyć swój podpis w biurze Paderewski Symphony Orchestra. Podpisy będą zbierane także w polskich szkołach i kościołach, po mszach w sobotę i niedzielę. Do akcji włączyło się także polonijne Radio 1030 AM i telewizja Polvision.

MT

10.09.2010 09:51 opublikowano w Tym żyje Polonia