Publikacja dotycząca spotkania Polonii z prezydentem w New Briatin Herald

Publikacja dotycząca spotkania Polonii z prezydentem w New Briatin Herald

Polonia z prezydentem Komorowskim w West Point

Grupa przedsiębiorców polskiego pochodzenia oraz polonijnych artystów z amerykańskiego stanu Connecticut spotkała się wczoraj w West Point z prezydentem Polski Bronisławem Komorowskim. Okazją była ceremonia upamiętniająca gen. Tadeusza Kościuszkę, projektanta fortyfikacji okalającej to miasto, słynące najstarszej i najsłynniejszej uczelni wojskowej w USA.

Prezydent pomoże?

Polonijną delegację tworzyli członkowie stowarzyszenia Polonia Business Association oraz śpiewacy chóru im. J.I. Paderewskiego. Jak czytamy w lokalnym dzienniku New Britain Herald, mieli oni okazję do krótkiej rozmowy z prezydentem Komorowskim, w której poruszyli m.in. sprawę oficjalnego uznania polskiej dzielnicy w New Britain - najbardziej polskiego miejsca na mapie Connecticut. Gazeta nie podaje jednak w jaki sposób prezydent Komorowski miałby się w łączyć w tą inicjatywę.

Bohater walk o wolność naszą i waszą

W swoim przemówieniu w West Point prezydent przypomniał postać Tadeusza Kościuszki, który w 1778 r. projektował tutejsze fortyfikacje. Jak stwierdził, Kościuszko to symbol żołnierza i bojownika o „wolność naszą i waszą”. - Akademia w West Point stała się źródłem postaw kolejnych pokoleń amerykańskich żołnierzy. Jest tak samo jak Tadeusz Kościuszko pięknym symbolem kształtowania żołnierzy i kształtowania współpracy polsko-amerykańskiej - powiedział Komorowski. 

W Akademii West Point studiuje obecnie jeden Polak - Szymon Marcinów z Gliwic.

GR / New Britain Herald

26.09.2012 15:58 opublikowano w Tym żyje Polonia