Fot. Archiwum WPwGA

Fot. Archiwum WPwGA

Fot. Archiwum WPwGA

Fot. Archiwum WPwGA

Fot. Archiwum WPwGA

Patriotycznie w Linzu

Narodowe Święto Niepodległości to jedna z tych okazji, która w podniosłej atmosferze gromadzi i integruje Polaków i Polonię. Nie inaczej było i w tym roku. W austriackim Linzu świętowały wspólnie dwa pokolenia rodaków. I nie tylko.

Uroczysty koncert piosenek i pieśni patriotycznych zgromadził w Volkshaus Franckviertel ponad sto osób. Wśród honorowych gości wydarzenia byli m.in. konsul Ambasady Polskiej w Wiedniu, Tadeusz Oliwiński oraz prezydent Parlamentu Górnej Austrii, Friedrich Bernhofer. 

Nie zabrakło też gości z Polski. – 11 listopada świętowali z nami tancerze i śpiewacy ludowego zespołu „Takt’ z Perzowa. Uroczystość uświetnił również miejscowy zespół polonijny „Oberek”. Z przyjemnością wysłuchaliśmy dobrze znanych utworów, autorstwa mistrzów sceny polskiej: Marka Grechuty, Jana Pietrzaka, Jacka Kaczmarskiego, Jeremiego Przybory, traktujących o czysto ludzkich problemach, codziennych tęsknotach i marzeniach, wartościach bezdyskusyjnych i ponadczasowych.  – relacjonuje w rozmowie z IUVENUM POLONIA Julian Gaborek, prezes Wspólnoty Polaków w Górnej Austrii, współorganizatora koncertu.

Inicjatywa zgromadziła pod jednym dachem dwa pokolenia Polaków i Polonii. – Dwa zupełnie różne pokolenia, które dzieli trzydzieści do czterdziestu lat, wyśpiewały wspólnie niezatarte, tak ważne dla polskiego narodu treści – opowiada Julian Gaborek.

Przed koncertem uczestnicy wspólnie zwiedzili Linz. W czasie spaceru dyskutowano o historii Polski i Europy. – Żyjemy w czasach, w których nie zwracamy uwagi na granice, w których różnice językowe można pokonać poprzez edukację. Dla takiej Europy warto było się poświęcić. Miejmy nadzieję, że nikomu nie przyjdzie do głowy zmieniać rzeczywistości, że tak już zostanie, a może będzie jeszcze lepiej – rozmyśla Julian Gaborek. I trudno nie zgodzić się z jego obserwacją… 

GR

21.11.2012 09:42 opublikowano w Tym żyje Polonia