Sala Hampstead Theatre. Fot. http://media.tastetheatre.com

Sala Hampstead Theatre. Fot. http://media.tastetheatre.com

O Polonii na deskach Hampstead Theatre

Nicola Werenowska to znana i ceniona twórczyni brytyjskiej sceny teatralnej. Tematem swojej najnowszej sztuki uczyniła losy polskiej emigracji w Wielkiej Brytanii. Premiera spektaklu odbędzie się 18 grudnia w Londynie.

Zainteresowanie brytyjskiej reżyserki polską emigracją jest nieprzypadkowe – mężem Nicoli Werenowski jest bowiem Polak, Leszek Werenowski. Ciekawostką jest, że to p. Leszek  - syn polskich emigrantów powojennych, urodzony i wychowany w Anglii, pozostał wierny polskim korzeniom i potrafił zainteresować tą tematyką swoją angielską żonę.  

Spektakl Nicoli Werenowski nosi tytuł „Tu i Teraz”. Ma formę dramatu i przedstawia historię polskiego dziecka, które musi się odnaleźć w brytyjskiej stolicy po długim okresie rozstania z matką, emigrantką. Jak mówi Barbara Storey z funduszu wspierającego polską emigrację w Wielkiej Brytanii S.O.S. Polonia z Southampton, która miała już okazję zapoznać się ze scenariuszem „Tu i Teraz” w roli konsultanta, reżyserka „wykazuje się w przedstawieniu wielką wiedzą i zrozumieniem dla spraw polskich”. Storey zachęca do obejrzenia spektaklu.   

Sztuka będzie wystawiona premierowo 18 grudnia w londyńskim Hampstead Theatre i będzie grana regularnie do 19 stycznia (dowiedz się więcej). Jeszcze w styczniu spektakl zostanie pokazany w Southampton, w Nuffield Theatre, a w lutym także w Mercury Theatre w Colchester. W każdym z tych miejsc mieszka wielu polskich emigrantów. To właśnie do nich szczególnie adresuje swoje przedstawienie Nicola Werenowski.   

GR

19.11.2012 11:01 opublikowano w Tym żyje Polonia