Fot. Bodo-piesniarz.pl

Pamięć o Eugeniuszu Bodo

Na dalekiej północy Rosji, w Kotłasie w obwodzie Archangielskim zostanie 2 października br. odsłonięty na miejscowym cmentarzu pomnik Eugeniusza Bodo, polskiego aktora i piosenkarza. Ten ulubieniec publiczności znany był z takich filmów komediowych jak: "Paweł i Gaweł", "Jaśnie pan szofer" oraz z piosenek nuconych do dziś przez wielu Polaków:...więcej»

19.09.2011

Krajewski nagrodzony we Lwowie

Marek Krajewski (ur. 1966), aktualnie najgłośniejszy polski autor kryminałów, został nagrodzony na lwowskim XVIII Forum Wydawców. Są to największe targi książki na Ukrainie, a zarazem jedno z najważniejszych wydarzeń literackich w tym kraju. więcej»

16.09.2011
Fot. PIW

XI Tydzień Filmu Polskiego w Wilnie

Od 15 do 21 września w Wilnie odbędzie się XI już Tydzień Filmu Polskiego. Miłośnicy kina polskiego będą mogli zobaczyć aż 14 najnowszych polskich propozycji filmowych - w tym te już nagrodzone i znane na scenie zarówno krajowej jak i zagranicznej, takie jak: „Różyczka” reżyserii Jana Kidawy-Błońskiego (Polska, 2010) czy wielokrotnie nagradzany...więcej»

15.09.2011
Tancerze zespołu "Koniczyna". Fot. archiwum PKM RS

Polska „Koniczyna” z Dublina

Program artystyczny I Międzynarodowego Pikniku Rodzinnego, który 21 sierpnia odbył się w irlandzkim Carlow, współtworzył m.in. Zespół Pieśni i Tańca „Koniczyna” z Dublina. To jedyny polonijny zespół folklorystyczny na Zielonej Wyspie. więcej»

30.08.2011
Panorama przedwojennego Wilna. Fot. www.wilno.fora.pl

Przedwojenne Wilno… w Londynie

Od 6 sierpnia w galerii Polskiego Ośrodka Społeczno Kulturalnego (POSK) w Londynie można oglądać wystawę pt.: „Wilno. Miasto bez imienia”. Ekspozycje tworzy kilkadziesiąt unikalnych zdjęć, albumów i przedmiotów codziennego użytku, pochodzących z pierwszej połowy XX wieku, będących w posiadaniu brytyjskich Polonusów.więcej»

25.08.2011
Fot. materiały prasowe

Europa słucha Chopina

We wtorek 16 sierpnia wystartował Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa”. Oś tegorocznej, VII już edycji imprezy, tworzą wielowątkowe relacje patrona festiwalu i jego węgierskiego przyjaciela Franciszka Liszta, któremu poświęcony jest 2011 r. w europejskiej kulturze. więcej»

19.08.2011

Rzeszów weekendową stolicą polskiej i ukraińskiej kultury

Blisko sto projektów, a wśród nich koncerty, wystawy, projekcje filmowe, warsztaty, debaty, happeningi w przestrzeni miejskiej i przedstawienia teatralne. A wszystko to w ciągu dwóch dni, w Rzeszowie. W stolicy Podkarpacia startuje w piątek 12 sierpnia Europejski Stadion Kultury (ESK) – polsko-ukraińskie przedsięwzięcie mające pokazać kulturę obu...więcej»

13.08.2011
Przystanek Woodstock to największa bezpłatna plenerowa impreza na świecie. Fot. Agencja Gazeta

Woodstockowe szaleństwo po raz XVII

W Kostrzynie nad Odrą rozpoczął się w czwartek 4 sierpnia kolejny Przystanek Woodstock. Przez trzy dni na największej bezpłatnej imprezie plenerowej w Europie będzie się bawiło ok. 500 tys. osób, w tym znani politycy, sportowcy, ludzie mediów, kultury i nauki, oraz znani wykonawcy zagraniczni.więcej»

05.08.2011
Cześć archiwów Instytutu kultury Polskiej w Paryżu. Fot. kultura unesco folder

Kawałek Polski w Maisons Laffitte

Jest rok 1945. Kończy się wojna i kończy się też pewna epoka, co szczególnie boleśnie uświadamiają sobie tysiące Polaków, których losy wojny rzuciły daleko od kraju. Wielu nie chce, albo z powodów politycznych nie może wrócić do swojego kraju, wielu po prostu nie ma dokąd wracać. Są wśród tych wygnańców tacy, którzy widzą potrzebę zorganizowania...więcej»

21.07.2011
Zespół "Wesoły Lud" w pełnej okazałości. Fot. Archiwum "Wesoły Lud"

„Wesoły Lud” z Chicago znów rozbawi Podkarpacie

Do rozpoczęcia XV Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie (21-28 lipca) pozostało już tylko kilkanaście dni. W czasie, gdy jedne zespoły pakują dopiero walizki, inne pojawiły się już w Polsce i pracowicie przygotowują się do rzeszowskiej imprezy.więcej»

12.07.2011
Wyświetlono artukyły od 91 do 100 ze wszystkich 341