Czesław Miłosz. Fot. Archiwum

Debatują o Miłoszu

Wczoraj na paryskiej Sorbonie rozpoczęła się trzydniowa, międzynarodowa konferencja "Miłosz, dialogue des cultures" (Miłosz, dialog kultur), zorganizowana z okazji obchodzonego w tym roku stulecia urodzin polskiego poety i noblisty. W spotkaniu bierze udział wielu znawców twórczości słynnego literata.więcej»

08.12.2011
Violetta Villas. Fot. www.teatry.art.pl

Żegnaj divo

To jeden z najsmutniejszych tygodni w polskiej kulturze. Po słynnym aktorze i reżyserze Adamie Hanuszkiewiczu, który zmarł w niedzielę 4 grudnia, wczoraj w godzinach wieczornych Polska straciła niemniej znaną śpiewaczkę operową i estradową, kompozytorkę i aktorkę Violettę Villas. Największa diva polskiej estrady miała 73 lata.więcej»

06.12.2011
Adam Hanuszkiewicz. Fot. blog.tychy.pl

Odszedł enfant terrible polskiego teatru

W niedzielę 4 grudnia w Warszawie zmarł Adam Hanuszkiewicz, wybitny aktor i reżyser dramatyczny, ale i jedna z najbardziej kontrowersyjnych postaci polskiego teatru. Miał 87 lat.więcej»

05.12.2011
Czesław Miłosz. Fot. Archiwum

Miłosz na Uniwersytecie Columbia

Uniwersytet Columbia w Nowym Jorku podsumowuje obchody stulecia urodzin Czesława Miłosza wystawą archiwaliów związanych z pisarzem, pochodzących ze zbiorów Uniwersytetu.więcej»

02.11.2011
Fot. megapedia.pl

Dzieje polskich Żydów przypomniane w Wilnie

Rok Pamięci Ofiar Holokaustu obchodzony na Litwie został uhonorowany otwarciem wystawy w Wilnie, prezentującej historię polskich Żydów. więcej»

27.10.2011
Fragment komedii "Boska". Fot. boska.tvp.pl

Teatr na żywo i w internecie porwie Polaków?

Sukces przez duże „S”. Tak w skrócie można skomentować powrót „żywego” Teatru Telewizji na antenę Telewizji Polskiej. Poniedziałkowa premiera spektaklu „Boska” transmitowanego równolegle także w Internecie dowiodła, że teatr znakomicie sprawdza się również w nowej, elektronicznej rzeczywistości.więcej»

25.10.2011
Eugeniusz Ławrenczuk. Fot. Mateusz Czop / mlodzi-swinoujscie.pl
Plakat promujący wileński festiwal. Fot. materiały prasowe

Polski Teatr z Moskwy zachwycił wileńską publiczność

Od czwartku w Wilnie trwa Międzynarodowy Festiwal Teatralny „V Światowe Spotkania Sceny Polskiej”. Wczoraj na scenie Państwowego Wileńskiego Teatru Małego zaprezentował się Polski Teatr w Moskwie, od dwóch lat wspierany przez Fundację SEMPER POLONIA.więcej»

20.10.2011
Oficjalny plakat promujący "Bitwę Warszawską 1920" w Polsce. Fot. materiały dystrybutora

„Bitwa Warszawska 1920” już w Europie

Od kilku dni w całej Europie można oglądać najnowszy film nestora polskiego kina Jerzego Hoffmana pt: „Bitwa Warszawska 1920”. Pierwsza trójwymiarowa produkcja w historii polskiej kinematografii, poświęcona jednej z najważniejszych bitew w dziejach świata, spotkała się z ciepłym przyjęciem krytyków i widzów.więcej»

12.10.2011

Najlepsza książka roku

Powieść „Pióropusz” Mariana Pilota została uhonorowana literacką nagrodą Nike, prestiżowym polskim wyróżnieniem dla najlepszej polskiej książki roku. Gala finałowa konkursu odbyła się w niedzielę 2 października w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego.więcej»

03.10.2011
Tak było w "Parku Kijowska Ruś". Fot. Alina Zielińska

Słowianie i Bałtowie wojowali pod Kijowem

W miniony weekend Centrum Kultury i Historii „Park Kijowska Ruś" pod Kijowem gościło uczestników Międzynarodowego Festiwalu Średniowiecznego „Goście Dawnego Kijowa". Na imprezie nie mogło zabraknąć wysłannika IUVE.pl. więcej»

27.09.2011
Wyświetlono artukyły od 81 do 90 ze wszystkich 341