Wisława Szymborska (1923 - 2011). Fot. Archiwum

Ostatnia wola noblistki

Wisława Szymborska „wielką poetką była” i tak jak wszyscy Polacy mała tego świadomość. W swoim testamencie – upublicznionym wczoraj przez osobistego sekretarza Michała Rusinka – bardzo dokładnie określiła losy swojej twórczości po śmierci i wskazała sposób, w jaki będzie ona służyć kolejnym pokoleniom polskich literatów. więcej»

01.03.2012
Kadr z filmu "W ciemności". Fot. Archiwum

„W ciemności” docenione, ale bez Oskara

Mimo znakomitych recenzji i entuzjastycznego przyjęcia na pokazach przedoskarowych film Agnieszki Holland nie zdobył złotej statuetki dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Z kolejnego Oskara nie cieszył się także operator Janusz Kamiński. więcej»

27.02.2012
Herb rodziny Sapiehów Lis. Fot. wikimedia

Politycznie i kulturalnie połączyli Polskę i Litwę

Przez dziesięciolecia pełnili najwyższe stanowiska w Rzeczpospolitej Obojga Narodów, wspierali twórców kultury gromadząc jednocześnie najwybitniejsze dzieła swoich czasów. Sapiehowie – jeden z najpotężniejszych i najbardziej zasłużonych dla obu krajów magnackich rodów szlacheckich. W miniony czwartek w Wilnie otworzono wystawę prezentującą...więcej»

22.02.2012
Statuetki "Ludowego Oskara" i Oskara filmowego. fot. ngo.pl

„Ludowy Oskar” kontra Oskar filmowy

„Ludowe Oskary” to nagroda ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych (STL) przyznawana od 2002 r. tym artystom, zespołom i domom kultury w Polsce, które w sposób szczególny utrwalają i promują rodzimy folklor. Wkrótce wyróżnienie może jednak zmienić nazwę. więcej»

17.02.2012
Fot. www.cafefoto.pl

World Press Photo 2011: Wyróżnienia dla Polaków

Hiszpan Samuel Aranda zwyciężył w 55. edycji prestiżowego konkursu World Press Photo of the Year 2011. Uhonorowano też Polaków. więcej»

10.02.2012
Kadr z filmu Agnieszki Holland. Fot. materiały prasowe

„W Ciemności” nominowane do Oskara!

Najnowszy obraz Agnieszki Holland znalazł się wśród pięciu najlepszych filmów roku w kategorii „Najlepszy film nieanglojęzyczny”. O statuetkę będzie jednak niezmiernie trudno. więcej»

24.01.2012
Fot. culturevulture.net

Zagraj Romeo na deskach Królewskiego Teatru Szekspirowskiego

Jeśli chcesz się sprawdzić w roli aktora teatralnego, masz aparycję typowego młodzieńca lub osoby w kwiecie wieku, mieszkasz w Wielkiej Brytanii i znasz dobrze języki polski i angielski, powinieneś zainteresować się działalnością znanego amatorskiego Teatru w Rugby. Instytucja rozpoczęła właśnie poszukiwania aktorów do angielsko-polskiej...więcej»

18.01.2012
Fot. felcia.co.uk

Polski „Oceans Eleven” wchodzi do kin. Będzie sukces?

W najbliższy piątek na ekrany krajowych i europejskich kin wchodzi sequel kultowej polskiej komedii z 1997 r. – „Sztos 2”. Zainteresowanie publiczności obrazem Olafa Lubaszenki jest duże, swoją obecność na premierze filmu zapowiedziały gwiazdy światowego kina.więcej»

18.01.2012
Książka Magdaleny Zimny-Louis. Fot. materiały wydawcy

Życiowe szczęście w Polsce czy na emigracji?

Mimo, że od ponad 20 lat mieszka poza granicami Polski, utrzymuje z nią stały kontakt. Jest też blisko Polaków, którzy kują swój los za granicą, z dala od rodzinnego domu. I właśnie wydała książkę, w której konfrontuje polską i emigracyjną rzeczywistość z życiowym szczęściem. więcej»

21.12.2011
Kadr z filmu Agnieszki Holland. Fot. materiały prasowe

Polski złodziej ratujący Żydów z Oskarem?

Żaden inny polski film nie miał na przestrzeni ostatnich lat tak dużej szansy na oskarową nominację. „W ciemności”, najnowszy obraz Agnieszki Holland i polski kandydat do tegorocznej nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej, podbija prestiżowe festiwale filmowe i zbiera znakomite recenzje w światowej prasie.więcej»

09.12.2011
Wyświetlono artukyły od 71 do 80 ze wszystkich 341