Filmowa historia „dzieci Andersa”

Mówiono o nich „dzieci tułacze”, „dzieci Andersa”. Miały po kilka lub kilkanaście lat, gdy odbyły wędrówkę przez kilka kontynentów. Polskie dzieci, które wraz z rodzinami zostały w 1940 roku wywiezione z Kresów w głąb Rosji, a potem z armią gen. Władysława Andersa trafiły na Bliski Wschód i do Afryki są bohaterami dokumentalnego filmu „Afryka...więcej»

10.03.2010
Sebastian Karpiniuk jeden ze zdobywców "Srebrnych ust". Fot. Agencja Gazeta

Srebrnouści 2009

„Prawda jest tylko jedna. I prawda leży zawsze tam, gdzie leży” - te słowa posła Platformy Obywatelskiej Sebastiana Karpiniuka dostały najwięcej głosów w plebiscycie radiowej Trójki - Srebrne Usta. Słuchacze  docenili także posłankę Prawa i Sprawiedliwości Nelli Rokitę za wypowiedź z posiedzenia plenarnego, kiedy to zapytała: ...więcej»

04.03.2010
Rozdanie polskich nagród filmowych- Orły 2010. Od lewej: Agata Buzek,  Jerzy Kapuściński, Borys Szyc, Borys Lankosz,  Włodek Pawlik. Fot. Agencja Gazeta

Orły 2010 rozdane - „Rewers” zgarnął najwięcej

Polska Akademia Filmowa ogłosiła zwycięzców Polskich Nagród Filmowych - Orły 2010. Gala odbyła się 1 marca w Teatrze Polskim w Warszawie. Do Orłów kandydowało 30 polskich filmów w 15 kategoriach, które w roku 2009 były wyświetlane przynajmniej przez tydzień na otwartych, płatnych pokazach. Laury w kilkunastu kategoriach przyznała 500-osobowa...więcej»

02.03.2010

„Dama” na walizkach

Właśnie wróciła z Budapesztu, w kwietniu na kilka miesięcy pojedzie do Warszawy. „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci – najcenniejszy obraz w polskich kolekcjach, do tej pory niezbyt często opuszczał Kraków, ale teraz nie ma innego wyjścia. W jej „domu” –    krakowskim Muzeum Czartoryskich właśnie rozpoczęła się przebudowa (potrwa...więcej»

26.02.2010
http://wladyslawbartoszewski.blox.pl/html
http://wladyslawbartoszewski.blox.pl/html
http://wladyslawbartoszewski.blox.pl/html

Bartoszewski razy trzy

Do księgarń trafiły właśnie trzy książki Władysława Bartoszewskiego. Trzy odmienne opowieści o życiu byłego dwukrotnego szefa polskiej dyplomacji, dziennikarza, więźnia hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz (nr 4427), uczestnika Powstania Warszawskiego. Nakładem krakowskiego Wydawnictwa Literackiego ukazała się książka „Życie trudne,...więcej»

25.02.2010
Kazimierz Kutz rozdaje autografy podczas spotkania promującego jego książkę  ''Piąta strona świata". Fot. Agencja Gazeta

Cztery strony świata i Śląsk

Na tę książkę zanosiło się od dawna – mówił Kazimierz Kutz w trakcie promocji swojego najnowszego dzieła. Tym razem nie filmowego. Znakomity reżyser, twórca śląskiej trylogii („Sól ziemi czarnej”, „Perła w koronie”, „Paciorki jednego różańca”) w wieku 81 lat zadebiutował powieścią „Piąta strona świata”. Opowieść o ukochanym Śląsku powstawała przez...więcej»

23.02.2010
Kadr z filmu w wykonaniu Meryl Streep - sam cymes…

WOŁOWINA… czyli KINO W KUCHNI… lub KUCHNIA W KINIE…

Zanim przedstawię Wam kilka przepisów o naszych zrazach zawijanych, chciałbym podzielić się z Wami moimi refleksjami nt. filmu jaki obejrzałem w sobotę – a był to film Nory Ephron „Julie & Julia” z Meryl Streep w roli Julii Child. Jest to historia młodej pisarki Julie Powell mieszkającej w Nowym Jorku, która uważa, że jej życie stanęło w...więcej»

23.02.2010
Koncert Depeche Mode. Fot. Agencja Gazeta
Fani na koncercie Depeche Mode. Fot. Agencja Gazeta

Depeche Mode w Łodzi

Na  trasie koncertowej zespołu Depeche Mode ponownie pojawiła się Polska. Zespół  przybył do Łodzi, aby 11 i 12 lutego zafundować dwudniowe show. Koncerty odbyły się w Hali Arena w Łodzi, która aż mieści 13,5 tysięcy widzów. Wszystkie bilety brytyjskiego zespołu rozeszły się jak świeże bułeczki jeszcze na kilkanaście tygodni przed...więcej»

16.02.2010

Rozmowy polsko-niemieckie o dobrym sąsiedztwie

11 lutego 2010 r. w Berlinie odbyła się konferencja poświecona przeglądowi polsko-niemieckiego traktatu z 1991 r. W konferencji, której przewodniczyli wiceministrowie spraw wewnętrznych z obu krajów, wzięli udział  m.in. przedstawiciele organizacji polonijnych z Niemiec i mniejszości niemieckiej z Polski. Zdaniem Marka Wójcickiego, prezesa...więcej»

12.02.2010

Wszystko ma swoją drugą stronę

Rewers, to czarna komedia, która ostatnio gości w kinach w całej Polsce. Reżyserem jest Borys Lankosz, młody, wielokrotnie nagradzany twórca, wciąż jednak mało znany szerokiej publiczności. Również Rewers - jego ostatnie dzieło, w 2009 roku, w Gdyni, otrzymało prestiżową główną nagrodę „Złotych Lwów” za najlepszy film, nagrodę publiczności,...więcej»

11.02.2010
Wyświetlono artukyły od 321 do 330 ze wszystkich 341